ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Jak dobrać deskę SUP?

Pozostałe7 czerwca 2024, 13:20Komentarzy: 1
Jak dobrać deskę SUP?

Coraz wyższe temperatury i zbliżające się lato motywują do poszukiwania wakacyjnych aktywności. Jedną z najpopularniejszych w ostatnich sezonach jest pływanie na deskach SUP. Czym one są i jak wygląda ten sport? Czy będzie odpowiedni dla początkujących i dla rodzin? Jak wybrać odpowiednią deskę SUP?

Co to jest deska SUP i jakie są jej rodzaje?

SUP, czyli Stand Up Paddle to deska, która umożliwia poruszanie się po wodzie przy pomocy wiosła. Można wyruszać na niej nawet na dłuższe wyprawy, przyjmując pozycję siedzącą lub leżącą (najlepsza dla początkujących), stojącą (najbardziej typowa), czy w klęku. To coraz bardziej popularny rodzaj sportu wodnego, który może być uprawiany przez całe rodziny. Od typu deski SUP będzie jednak zależał rodzaj podejmowanej aktywności:

 • all- round – deski uniwersalne, rekreacyjne, odpowiednie dla osób początkujących. Są szersze, co zapewnia im większą stabilność;
 • touring – przeznaczone do długich wypraw. Są węższe i dłuższe od desek all-round, dzięki czemu osiągają większą prędkość i są łatwiejsze do nawigowania. Warto wybrać te z miejscem na bagaż;
 • surf, wave – przystosowane do surfingu. Są krótsze, a dzięki temu też bardziej zwrotne;
 • race – długie i wąskie wyścigowe deski SUP. Osiągają duże prędkości. Są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników;
 • yoga – przeznaczone do ćwiczeń jogi na wodzie, dlatego są szerokie i zapewniają odpowiednią stabilność;
 • inflatable – dmuchane, wykonane zazwyczaj z trwałego PVC. Są łatwe do przechowywania i transportu. Po nadmuchaniu mają właściwości porównywalne do twardych desek SUP;
 • windSUP – umożliwiają zamontowanie żagla, mogą być pomocne w nauce windsurfingu;
 • team – deska SUP wieloosobowa. Może pomieścić od 2 do 7 osób. Doskonała dla rodzin lub na wyprawy ze znajomymi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając deskę SUP?

Dobrze dobrany SUP będzie idealnym sprzętem podczas wakacyjnego relaksu na spokojnych wodach w towarzystwie rodziny lub znajomych. Można znaleźć modele, na których w bezpieczny sposób da się pływać z dziećmi czy uczyć się wiosłowania na stojąco, a nawet medytować, czy uprawiać jogę. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników znajdą się deski do poruszania się po rzekach oraz manewrowania na falach. Jak dobrać deskę SUP? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 • rozmiar i kształt

Od tych parametrów będzie zależeć szybkość poruszania się, stabilność i nawigacja. Krótsze deski SUP są zwrotne i umożliwiają naukę surfingu, czy wykonywanie trudnych manewrów. Modele dłuższe zapewnią większe bezpieczeństwo i będą odpowiednie dla początkujących oraz rodzin. Są też wykorzystywane podczas wyścigów i długodystansowych wypraw, ponieważ pozwalają na uzyskanie większej prędkości. Jeśli szukasz stabilnej deski, wybierz tę szerszą (od 75 cm). Istotna będzie też grubość, którą należy dopasować do wagi użytkownika.

 • materiał wykonania

Deski SUP mogą być wykonane z: tworzywa PVC, nylonu, pianki EVA, neoprenu, poliestru, poliamidu, polietylenu. Dla początkujących i rodzin odpowiednie będą te z antypoślizgową nakładką.

 • kształt dna

Deski z płaskim dnem (flat bottom) przeznaczone są na spokojne wody. Są stabilne i nadają się dla początkujących. Modele V-shaped o kształcie litery V zapewnią szybkość i zwrotność. Sprawdzą się lepiej podczas wyścigów i długich wypraw. SUP o zaokrąglonym dnie będzie najlepszy do surfingu. Można nim z łatwością manewrować.

 • układ i typy finów

Deski z jednym dużym finem (statecznikiem) są stabilniejsze, podczas gdy deski z trzema finami (trzy-finowy setup) oferują lepszą manewrowość.

 • dopasowanie do wagi i wzrostu

Lżejsze osoby mogą używać węższych i cieńszych desek, podczas gdy cięższe osoby powinny wybierać szersze i grubsze deski o większej wyporności. Dla dzieci i szczupłych osób dobrze sprawdzą się modele o grubości w przedziale 9-12 cm. Użytkownicy o większej wadze i wzroście powinni wybierać deski grubości ok. 15 cm.

Jak dobrać deskę SUP do poziomu umiejętności?

Jeśli decydujesz się na pierwszą deskę SUP, która będzie dobra do nauki i pływania rekreacyjnego, zdecyduj się na model all-round o większej szerokości i antypoślizgowej nakładce. Wygodne będą też deski z siedziskiem.

Dla osób, które mają za sobą pierwsze lekcje na SUP-ie odpowiednie będą deski turing lub race, które pozwolą na szlifowanie umiejętności i osiąganie większych prędkości oraz odległości. Kiedy już poznasz swoje potrzeby i sprawdzisz, jaki typ aktywności na desce najbardziej ci odpowiada, rozważ model yoga lub profesjonalne race, surf, touring. W Empiku znajdziesz różnego rodzaju deski SUP zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych oraz zaawansowanych sportowców. Dostępne są modele kilkudziesięciu najlepszych marek, np. Aqua Marina, JP-Australia, Yeaz, F2, Enero, Thunder, Bestway, Spinera, Gladiator.

Akcesoria do deski SUP – o czym warto pamiętać?

Planując relaks lub aktywny wypoczynek na desce SUP, pamiętaj też o niezbędnych akcesoriach, które ułatwią naukę oraz sprawią, że będzie ona bezpieczna. Często dostępne są zestawy, w których znajdziesz: odpowiednie wiosło (wykonane zazwyczaj z lekkiego aluminium, regulowane), pompkę i torbę lub plecak do przechowywania deski dmuchanej, smycz bezpieczeństwa na kostkę, zestaw naprawczy. Do SUP-a może być też dołączone wygodne siedzisko kajakowe do spokojniejszych wypraw w pozycji siedzącej. Nie zapomnij też o kamizelkach ratunkowych dla każdego użytkownika.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts