ReklamaA1 - Stranda Wiosna

Jak porównywarka finansowa może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze?

Pozostałe21 marca 2023, 7:59
Jak porównywarka finansowa może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze?

Gdy szukasz nowych produktów finansowych, np. konta oszczędnościowego, kredytu, lokaty czy rachunku maklerskiego, stajesz przed mnogością ofert, które, choć pozornie wydają się być do siebie bardzo podobne, często znacznie się różnią pod względem kosztów ujętych „drobnym druczkiem”. Jak je odnaleźć, aby potem nie ponosić niepotrzebnych kosztów? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjść sobie samemu z pomocą i skorzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie oferuje nam Internet.

Samodzielne porównanie produktów finansowych wymaga nie tylko wyjątkowego samozaparcia, ale i ciągłego zestawiania ze sobą danych, co jest czasochłonne i na dłuższą metę po prostu męczące.

Trzeba też wiedzieć, gdzie szukać: część informacji podana jest w formie marketingowej wprost na stronie, część – jak np. koszty kredytów i pożyczek, czyli RRSO – zepchnięta jest niemal do stopki, reszta znajduje się w regulaminie produktu (choćby warunki minimalnej spłaty), FAQ, w taryfie opłat i prowizji banku, tabeli oprocentowania itd.

Weźmy taki prosty w swej konstrukcji produkt jak konto osobiste. Najczęściej podstawowe opłaty za konto wymienione są już na stronie internetowej banku – ale pozostałe, w tym tzw. haczyki, zamieszczono w dokumencie o opłatach i prowizjach. Jeżeli do tego pojawiają się warunki uniknięcia opłaty np. za korzystanie z rachunku (nie ukrywajmy: jest to obecnie standard), musisz jeszcze odnaleźć definicję tego, co bank uważa za wpływ zewnętrzny, rachunek obcy itp. I tak w każdej z ofert, które chcesz ze sobą porównać.

A co dopiero mówić o bardziej złożonych produktach, jak rachunek firmowy, pożyczka bankowa, kredyt, karta kredytowa, leasing…? Ile stron banków jesteś w stanie przejrzeć, nim parametry poszczególnych ofert zaczną Ci się mylić?

W takiej sytuacji może się zdarzyć, że ostatecznie niechcący wybierzesz produkt droższy albo w dużej mierze nieodpowiadającym twoim potrzebom. Szkoda, by twój czas i wysiłek poszedł na marne. Jak tego uniknąć? Korzystając z możliwych pomocy i to bynajmniej nie pracowników banków, którzy z zasady będą przedstawiać dany produkt czy usługę jako znakomitą okazję. Jednym z lepszych narzędzi jest niezależna porównywarka finansowa.

Porównywarka finansowa pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów

W porównywarce łatwo i przede wszystkim dokładnie sprawdzisz, czym różnią się od siebie produkty poszczególnych banków. Dzięki temu narzędziu czarno na białym zobaczysz także te opłaty, którymi banki nie lubią się chwalić.

Dobra porównywarka umożliwia zestawienie wielu ofert z tej samej kategorii i przedstawia informacje o ważnych parametrach, mających wpływ na ostateczny koszt korzystania z konta, kantoru internetowego, pożyczki czy leasingu. Ważne, by informacje podane były w sposób przejrzysty i przemyślany. Na przykład na Moneteo znajdziesz nie tylko podstawowe dane, ale i koszty poboczne, wymagane produkty dodatkowe (np. karta kredytowa do kredytu, która wiąże się z kolejnymi prowizjami) oraz podpowiedzi, jak można uniknąć niektórych opłat. Cechą dobrej przeglądarki jest także systematyczne jej aktualizowanie.

Wiadomo, że im bardziej skomplikowany produkt finansowy, tym trudniej rzetelniej wskazać, jakie są realne koszty korzystania z niego. Z porównywarką finansową będzie to zdecydowanie łatwiejsze, a ty nie przepłacisz niepotrzebnie za coś, co w innej instytucji miałbyś znacznie taniej lub w ogóle za darmo. Porównywarka pozwala też zaoszczędzić sporo czasu spędzonego nad analizą produktów finansowych – a nie od dziś wiadomo, że czas to też pieniądz.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Bajana

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Odysseya Yachts