ReklamaA1 - Gertis

Jak przebiega remont śluzy Guzianka I? Postanowiliśmy to sprawdzić

Jak przebiega remont śluzy Guzianka I? Postanowiliśmy to sprawdzić
 fot. mazury24.eu

Śluza Guzianka I jest obecnie zamknięta dla ruchu wodnego, ponieważ trwa jej remont. Prace mają potrwać do końca 2023 roku i kosztować będą ponad 16 milionów złotych. Remont obejmuje m.in. wymianę wrót śluzy, uszczelnienie i wzmocnienie podłoża, rozbudowę sterówki i odnowienie skarp. Celem tych działań jest poprawa stanu technicznego i zabytkowego śluzy, która ma prawie 150 lat.

W czasie remontu śluzy Guzianka I cały ruch wodny został przekierowany na nową śluzę Guzianka II, która została wybudowana w 2020 roku. Nowa śluza ma podobne wymiary i położenie co stara, ale jest nowocześniejsza i szybsza w obsłudze. Jednak ze względu na większy ruch na nowej śluzie należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na śluzowanie.

Ta śluza jest nie tylko ważnym elementem infrastruktury wodnej na Mazurach, ale także atrakcją turystyczną i zabytkiem hydrotechniki. Po zakończeniu remontu będzie można ponownie podziwiać jej historyczny charakter i oryginalne wrota. Guzianka I jest częścią większego projektu modernizacji kanałów mazurskich, który ma na celu poprawę warunków żeglugi i ochrony środowiska na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

- Celem przedsięwzięcia jest poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa drogi wodnej tzw. szlaku bocznego: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie. Śluza łączy główny system jezior mazurskich (przez jezioro Bełdany) z miastem Ruciane-Nida z Jeziorem Nidzkim poprzez mniejsze jeziora: Guzianka Mała i Guzianka Wielka – informowało Gospodarstwo Wody Polskie.

Remont zabytkowej śluzy jest konieczny, ponieważ liczba wodniaków na mazurskich jeziorach wzrasta z roku na rok.

Śluza Guzianka I na Mazurach jest jednym z najstarszych i najciekawszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce. Została zbudowana w 1879 roku i łączy jeziora Bełdany i Guzianka Mała, które są częścią Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Śluza ma długość 44 metrów i szerokość 6 metrów, a jej poziom wody zmienia się o około 1,5 metra. Przez śluzę przepływają różne jednostki pływające, od kajaków po duże statki pasażerskie.

Jak wygląda obecnie stan prac remontowych śluzy Guzianka I możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Sailing Machine