ReklamaA1 - Stranda Wiosna Lato

Jak wybrać bezpieczny obóz młodzieżowy? Oto TOP5 kwestii, o których powinieneś pamiętać

Pozostałe28 stycznia 2022, 20:39
Jak wybrać bezpieczny obóz młodzieżowy? Oto TOP5 kwestii, o których powinieneś pamiętać

Aby wakacyjny wyjazd naszego dziecka na kolonie czy obóz młodzieżowy okazał się udany, musi być bezpieczny. Jako rodzice nie mamy na wszystko wpływu, w tym między innymi na to, jak dziecko będzie się bawić, jednak możemy przyjrzeć się programowi wyjazdu czy organizatorowi. Na jakie kwestie dotyczące bezpieczeństwa obozów zwrócić szczególną uwagę?

Jak wybrać obóz młodzieżowy - praktyczne porady, o których warto pamiętać

Po pierwsze: chęć i wybór dziecka. Bezpieczny obóz to taki, na którym nastolatek będzie czuł się bezpiecznie. Młody człowiek musi być w pełni przekonany o wyjeździe i ostateczna decyzja musi należeć do niego. Istotne jest, żeby mógł pojechać tam bez strachu i żeby poczucie niepewności nie wpłynęło negatywnie na jego komfort. Przykładowo: wysłanie dziecka na obóz survivalowy, kiedy z różnych powodów nie jest ono przekonane o słuszności takiego wyboru, na przykład odczuwa strach, nie wydaje się najlepszym pomysłem.

Wyjazdy młodzieżowe w bazie wypoczynków

Bardzo ważna jest też wiarygodność organizatora. Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi bazę wypoczynku, w której umieszczane są zgłoszenia organizatorów, które przeszły weryfikację kuratora oświaty pod względem formalnym. Daje to gwarancję spełnienia wymogów określonych w przepisach prawa oraz zapewnienia bezpieczeństwo uczestnikom wypoczynku. Godne polecenia obozy młodzieżowe na rok 2022 organizuje na przykład firma KochamWakacje.pl.

Obozy wakacyjne zaufanych organizatorów

Dużą rolę odgrywa też renoma firmy. Organizator obozów wakacyjnych powinien być sprawdzony, a dane i informacji o nim – przejrzyste. Jeśli działa na rynku od wielu lat, to na pewno jest to atut, który warto wziąć pod uwagę. Organizator wyjazdów młodzieżowych powinien dodatkowo przykładać szczególną uwagę do zatrudnianej kadry.

Kierownicy i wychowawcy na koloniach i obozach powinni mieć odpowiednie kwalifikacje, najlepiej określone w ustawie z dn. 9 grudnia 2009 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2009 nr 1696) oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. Członkowie kadry pedagogicznej powinni być ponadto zgłaszani i zatwierdzani przez kuratoria oświaty. Jedną z takich zaufanych firm jest właśnie KochamWakacje.pl.

Jak wyglądają obozy młodzieżowe w szczegółach

Im więcej danych zawierają oferty wyjazdów, tym lepiej. Podstawowe informacje powinny dotyczyć wieku uczestników, terminów turnusów, zakwaterowania, wyżywienia, transportu, programu, ubezpieczenia i ceny. Jeśli chodzi o te ostatnie, to dodatkowym atutem będzie wyszczególnienie nie tylko tego, co ceny w sobie zawierają, ale też czego nie zawierają. Warto zwrócić też uwagę na informacje dodatkowe, na przykład dane o tym, ile może kosztować wejście do muzeów czy parków rozrywki, jeśli program wyjazdu przewiduje ich zwiedzanie.

Obozy młodzieżowe w Polsce i za granicą a COVID-19

Poważne traktowanie bezpieczeństwa uczestników to kolejna bardzo ważna kwestia. Obecnie równie ważne, jak sama oferta są przejrzyste i dokładne informacje o zasadach związanych z troską o zdrowie uczestników. Stąd też musimy zwrócić uwagę m.in. na to, czy organizatorzy zamieszczają na swoich stronach internetowych szczegółowe dane dotyczące zasad i warunków transportu oraz funkcjonowania w erze koronawirusa, tak w Polsce, jak i za granicą. To bardzo ważne zagadnienie, którego zdecydowanie nie wolno bagatelizować.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - system czarterów