ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Jak znaleźć pracę w regionie mazurskim i jak może w tym pomóc dobrze zredagowane CV?

Pozostałe12 września 2022, 19:03
Jak znaleźć pracę w regionie mazurskim i jak może w tym pomóc dobrze zredagowane CV?
 fot. Mazury24.eu

Województwo warmińsko-mazurskie to jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych części naszego kraju. Niestety, ten słynący z jezior i pełen zieleni region boryka się z największą w kraju stopą bezrobocia i sezonowym charakterem zatrudnienia. W jakich zawodach najłatwiej znaleźć tu pracę? Jak zwiększyć swoje szanse i przewagę nad innymi kandydatami?

Mazury – sytuacja zatrudnieniowo-płacowa

Według statystyk GUS stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach w czerwcu 2022 roku wyniosła aż 7,6% – znacznie więcej niż średni wynik krajowy plasujący się na poziomie 4,9%. Dobrą wiadomością jest jednak to, że wykazuje ona trend spadkowy i choć powoli, to jednak stopniowo oddala się od poziomu 10,8% zarejestrowanego jeszcze w lutym ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, stan na koniec czerwca 2022

źródło: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/bezrobocie-w-polsce-gus-publikuje-dane-za-czerwiec-2022-r/jl6y28j

Dlaczego na Mazurach znaleźć pracę jest trudniej niż w innych częściach kraju? Wśród najważniejszych powodów wymienia się:

 • likwidację PGR-ów,
 • upadek dużych zakładów przemysłowych,
 • pominięcie regionu w planach rozwojowych w czasach gospodarki centralnie planowanej,
 • niedostateczny rozwój sektora usługowego w czasach PRL-u,
 • tradycyjnie niski odsetek osób z wyższym wykształceniem,
 • ofertę edukacyjną niedopasowaną do potrzeb rynku pracy,
 • wysoki procent mieszkańców z tzw. boomu demograficznego.

W województwie warmińsko-mazurskim nie tylko trudniej jest znaleźć pracę – poziom wynagrodzenia też jest niższy niż średnia krajowa. Według najnowszych danych różnica wynosi niemal 1330 złotych (5452 do 6779 złotych).

DO ZAPAMIĘTANIA

Wysoka sezonowość pracy w rolnictwie, hotelarstwie i turystyce sprawia, że dochody w tym regionie nie są stabilne. W „dobrym” sezonie można tu zarobić wystarczająco pieniędzy na cały rok.

Mazury – najbardziej poszukiwane zawody

Mimo dość nieprzychylnych statystyk sytuacja na mazurskim rynku pracy wcale nie jest tak tragiczna, jakby się wydawało. Oferty pracy oczywiście pojawiają się, chociaż nie dla wszystkich.

Branże, jakie dominują w tym regionie, to rolnictwo, gastronomia, hotelarstwo i turystyka. Naturalnie zatem najłatwiej znaleźć jest pracę osobom posiadającym doświadczenie i wykształcenie właśnie w tych sektorach. Oprócz tego dość sporo jest ofert zatrudnienia w branży medycznej, budowlanej (głównie pracownicy fizyczni) i spedycyjnej (kierowcy zawodowi).

Plany rozwojowe tego regionu przewidują również wzrost ofert w:

 • przemyśle meblarskim,
 • przedsiębiorstwach zajmujących się wyrobem z tworzyw sztucznych i produkcją artykułów żywnościowych,
 • sektorze usług ICT,
 • rybołówstwie,
 • przemyśle energetyczno-ciepłowniczym,
 • doradztwie biznesowym,
 • opiece społecznej.

Jak szukać pracy na Mazurach?

Mieszkańcy tego regionu przebywający na bezrobociu lub aspirujący do zmiany zatrudnienia mają do wyboru kilka różnych opcji szukania ofert pracy:

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie

Urząd znajduje się przy ulicy Głowackiego 28. Interesanci przyjmowani są między wtorkiem a piątkiem w godzinach od 7:30 do 15:30 (w poniedziałki od 8 do 16). Telefon kontaktowy to 89/522 79 00.

Z urzędem można się również skontaktować mailowo pod adresem olwu@up.gov.pl lub sprawdzić oferty pracy umieszczone na jego stronie internetowej. Oprócz ogłoszeń dotyczących zatrudnienia w województwie można tam również znaleźć ogłoszenia w krajach UE i EOG, a także oferty stażów i praktyk zawodowych. Na dzisiaj pełna baza olsztyńskiego urzędu pracy obejmuje w sumie około 1600 ogłoszeń. Większość z nich dotyczy zatrudnienia właśnie w Olsztynie.

Powiatowe Urzędy Pracy

Województwo warmińsko-mazurskie posiada niemal trzydzieści powiatowych urzędów pracy, między innymi w takich miastach, jak Ełk, Iława, Nidzica, Węgorzewo, Działdowo, Giżycko czy Elbląg. Ich pełną listę wraz z adresami i mapą dojazdu można znaleźć tutaj. Wprawdzie nie wszystkie mają działające strony internetowe, ale kontakt osobisty lub telefoniczny z ich pracownikami jest jak najbardziej możliwy.

Ogólnokrajowe portale pracy

Kolejnym doskonałym sposobem na znalezienie zatrudnienia na mazurach są internetowe portale pracy, takie jak pracuj.pl, aplikuj.pl, jobs.pl, praca.pl czy infopraca.pl, oraz wyszukiwarki ogłoszeń typu Indeed, Careerjet, Jooble czy Pracamoney. Każda z nich posiada szeroką bazę ofert dla rozmaitych zawodów i w różnych regionach kraju.

Wystarczy, że zawęzisz kryteria wyszukiwania do określonego zawodu, wpiszesz frazę „Mazury” lub nazwę określonej miejscowości w tym regionie, a system w kilka sekund przekieruje Cię na oferty pracy spełniające wybrane przez Ciebie warunki. Każda oferta posiada dane kontaktowe pracodawcy, reszta zatem należy już do Ciebie.

Portale społecznościowe

Wraz ze wzrostem popularności mediów społecznościowych takich jak Facebook czy LinkedIn, wzrosło również wykorzystanie ich do szukania zatrudnienia. Pracodawcy coraz częściej otwierają na nich swoje konta i publikują oferty pracy.

Koniecznie rzuć okiem na profile największych mazurskich firm (na przykład RES ENERGY BGW, Konter, Wimax Mazury, Domlux, MP Meble Popławscy, CSI, GDZ czy Jutrzenka Dobre Miasto) i sprawdź, czy przypadkiem nie poszukują nowych pracowników.

PAMIĘTAJ

Otwarcie konta na LinkedIn jest zalecane wszystkim osobom poszukującym pracy. Kto wie, może trafi na nie jakiś regionalny pracodawca i zwróci się do Ciebie z ofertą zatrudnienia?

Sieć kontaktów i znajomych

Praca przez polecenie to jeden z najstarszych, ale wciąż niezawodnych sposobów na znalezienie pracy. Skontaktuj się z rodziną, byłymi współpracownikami, zwierzchnikami i znajomymi mieszkającymi na Mazurach lub pochodzącymi z tego regionu. Być może ktoś z nich będzie w stanie pomóc Ci znaleźć zatrudnienie, polecić swojemu pracodawcy lub przekazać Twój życiorys w odpowiednie ręce.

Jak dobre CV może pomóc w znalezieniu zatrudnienia

No właśnie. Nieodłączną częścią szukania pracy jest przygotowanie odpowiedniego życiorysu zawodowego. Naucz się, jak napisać CV w taki sposób, aby pracodawcy chętniej spojrzeli na Twoją kandydaturę.

Jaką przewagę daje dobrze zredagowane CV nad konkurencją? Wyjaśniamy:

 • jest dowodem na poważne podejście do procesu rekrutacyjnego,
 • pozwala rekruterowi zapoznać się z doświadczeniem i umiejętnościami kandydata,
 • ułatwia kontakt z kandydatem,
 • zachęca do zapoznania się z treścią poprzez odpowiednią strukturę i formatowanie,
 • skupia się tylko na najbardziej istotnych danych,
 • pomaga uniknąć dyskryminacji przy rekrutacji,
 • łatwiej zapada w pamięć,
 • pozwala zaakcentować to, co pozytywne i odwrócić uwagę od potencjalnych minusów.

Aby wysyłany życiorys faktycznie pomógł – a nie przeszkodził – w znalezieniu pracy, należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach:

 1. Dokładnie przeczytaj ofertę pracy, zrób listę wymienionych w niej wymogów i oczekiwań.
 2. Nie wysyłaj zawsze tego samego CV, ale dopasuj je do konkretnej oferty.

***

Mimo że mazurski rynek pracy jest jednym z najtrudniejszych w Polsce, istnieją sposoby, aby znaleźć na nim ciekawe oferty zatrudnienia w wielu zawodach. Duża liczba kandydatów na każde stanowisko nie musi przekreślać Twoich szans, pod warunkiem że umiejętnie zaprezentujesz swoje doświadczenie i umiejętności w CV.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - PTTK Wilkasy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Stranda Browar