ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Jaka jest świadomość turystów odwiedzających Mazury? Weź udział w ankiecie i podpisz petycję

Bieżące28 września 2022, 7:02Komentarzy: 3
Jaka jest świadomość turystów odwiedzających Mazury? Weź udział w ankiecie i podpisz petycję
 fot. Ekomarina Giżycko.

Mazury to region, który co roku odwiedza setki tysięcy turystów. To również „cud natury”, o których każdy z nas powinien dbać i zachować czystość jezior, plaż i lasów. Jaka jest świadomość turystów na ten temat? Stowarzyszenie Żeglarskie Wiatrowskaz przygotowało specjalną ankietę. Można również podpisać petycję w tej sprawie.

Dbaj o czystość Mazur – weź udział w ankiecie

"Nie Kiepuj Do Wody" music festival już po raz piąty w Sztynorcie! Organizator zapraszają ponownie w gościnne progi (i keje) portu Nowy Sztynort gdzie 30 września 2022 odbędzie się to niecodzienne wydarzenie. Gwiazdy muzyczne to: Recycling Band oraz Kuba Kęsy!

Celem wydarzenia "Nie kiepuj do wody!" jest zwrócenie uwagi na ochronę ekosystemów wodnych, zwłaszcza wśród osób spędzających czas na i nad zbiornikami wodnymi.

Przy okazji imprezy „Nie Kiepuj Do Wody” Stowarzyszenie Żeglarskie Wiatrowskaz przygotowało ankietę dotyczącą świadomości turystów odwiedzających obszar Mazur w zakresie ochrony środowiska wodnego. Ankieta jest anonimowa i zachęcamy, aby każdy kto odwiedza Mazury wziął w niej udział.

Link do ankiety (formularz google) dostępny jest tu: Wypełnij ankietę

W trakcie wydarzenia „Nie Kiepuj Do Wody” w piątek 30.09 o godz. 19:00 na scenie głównej (tuż przed rozpoczęciem koncertów) grupa „Żeglarstwo jest eko” www.zeglarstwojesteko.pl poprowadzą warsztaty ekologiczne.

Podpisz petycję w sprawie ratowania mazurskich jezior

Jeśli również Wam zależy na zachowaniu nieskażonej, czystej mazurskiej przyrody, możecie także podpisać specjalną petycję o utworzenie dedykowanego funduszu wspierającego instalację i utrzymanie stacji odbioru nieczystości z jachtów w mazurskich portach.

Jak czytamy w petycji: „Każdego roku po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich pływa kilkanaście tysięcy jachtów i dziesiątki tysięcy żeglarzy. Z roku na rok przybywa jednostek, a popularność mazurskiego szlaku wzrasta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niestety, główne zagrożenia, jakie niesie rozwój turystyki żeglarskiej, pozostają nierozwiązane – ścieki z mazurskich jachtów wciąż zrzucane są do jezior.

Tysiące jachtów na Mazurach wyposażonych jest w toalety morskie, najwygodniejsze w użytkowaniu i potencjalnie najmniej uciążliwe dla środowiska. Tymczasem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich istnieją zaledwie 22 urządzenia odsysające ścieki z wbudowanych jachtowych zbiorników. To zbyt mało, by obsłużyć rosnące zapotrzebowanie. Dlatego każdego dnia znaczna ilość nieczystości wypływa z jachtów prosto do mazurskich jezior. Chociaż proceder ten jest nielegalny, wobec braku infrastruktury oraz efektywnej kontroli nad egzekwowaniem istniejących przepisów stanowi coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego Wielkich Jezior Mazurskich (…).

Należy czym prędzej stworzyć dedykowany fundusz na budowę i utrzymanie stacji odbioru nieczystości w portach – zarówno prywatnych, jak i publicznych. Fundusz ten pozwoli portom na instalację odsysarek bez ponoszenia ryzyka biznesowego. Przyczyni się do zagęszczenia istniejącej sieci odsysarek na cały szlak Wielkich Jezior Mazurskich oraz obniżenia kosztów ich eksploatacji. W rezultacie będzie kamieniem milowym na drodze do wyeliminowania problemu spuszczanych do jeziora nieczystości”.

Petycję można podpisać tu:
Czyste Mazury – fundusz dedykowany instalacji stacji odbioru nieczystości w mazurskich portach

ReklamaC1 - Ferie Zimowe AZS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Lamdo

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Ruciane Park