ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Jaka przyszłość czeka pałac w Sztynorcie?

InwestycjeHistoria20 stycznia 2020, 10:38Komentarzy: 1
Jaka przyszłość czeka pałac w Sztynorcie?
 fot. mazury24.eu

Pałac w Sztynorcie, dzięki polsko-niemieckiej współpracy odzyskuje pomału swoją dawną świetność. Nie bez znaczenia jest również wsparcie finansowe, jakiego udziela na ten cel strona niemiecka. W styczniu doszło do spotkania w Węgorzewie, na którym obie strony omawiały dalszą przyszłość tego wspaniałego, zabytkowego obiektu.

O przyszłości pałacu w Sztynorcie podczas wtorkowego (14 stycznia) spotkania w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie rozmawiali: dr Peter Schabe i Piotr Wagner, przedstawiciele Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, prof. Wolfram Jäger z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski i zastępca burmistrza Lidia Czerniewicz.

To było nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie spotkanie dotyczące współpracy, której przyświeca jeden cel – renowacja zabytkowego pałacu w Sztynorcie i jego późniejsze zagospodarowanie.

W latach świetności XVII-wieczny pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie zachwycał architekturą, malowniczym położeniem na półwyspie pomiędzy jeziorami Mamry i Dargin, osiemnastohektarowym parkiem ozdobionym licznymi rzeźbami, neoklasycystyczną herbaciarnią, ośmioboczną kaplicą grobową Lehndorffów, parterami kwiatowymi i alejami dębowymi.

Będący pod wrażeniem sztynorckiej posiadłości biskup Ignacy Krasicki, który często gościł we włościach Lehndorffów, miał mawiać: Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury. Historia odcisnęła swoje piętno na siedzibie rodu Lehndorffów – zaniedbany pałac przez lata popadał w ruinę, a park całkowicie zdziczał.

W 2009 roku pałac przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (z siedzibą w Warszawie) – pod skrzydłami nowego właściciela sztynorcka posiadłość powoli zaczyna się odradzać.

O Pałacu w Sztynorcie przeczytasz również tu

Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (realizująca w Polsce kilkanaście projektów, spośród których najważniejszy jest projekt renowacji pałacu w Sztynorcie) oraz Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (która zajmuje się wyłączne sztynorckim zabytkiem) starają się o pozyskanie norweskich funduszy, które miałyby trafić właśnie do siedziby rodu Lehndorffów w Sztynorcie. Gmina Węgorzewo aktywnie wspiera działania fundacji, a także otwiera furtki współpracy z innymi podmiotami.

– Pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie to perła wśród zabytków architektonicznych Warmii i Mazur, o którą musimy i chcemy zadbać. Dołożymy wszelkich starań, aby w zabytkowym pałacu znów tętniło życie – podkreśla Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa.

Obecnie w pałacu w Sztynorcie, dzięki dofinansowaniu z niemieckiego rządu (po pół miliona euro na 2019 i 2020 rok) trwają prace zabezpieczające obiekt.

– W październiku ubiegłego roku zakończyliśmy zabezpieczanie polichromowanych, ręcznie malowanych belek i desek stropowych. Teraz prace zabezpieczeniowe polegają na zabezpieczaniu dachu, rynien i odwodnieniu pałacu – wyjaśnia Piotr Wagner, wolontariusz Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

Dzięki niemiecko-polskiemu współdziałaniu w siedzibie rodu Lehndorffów od 2017 roku odbywa się STN:ORT Pałac Festiwal, czyli tydzień kultury na terenie pałacu i dworu w Sztynorcie (STN:ORT Pałac Festiwal zainicjowała antropolog społeczny i twórczyni sztuki Hannah Wadle). Jak podkreślają sami organizatorzy: ożywienie pałacu oznacza zjednoczenie ludzi – dzielenie się historiami, które nas łączą.

Na podstawie informacji UM Węgorzewo

Zobacz jak obecnie wygląda Pałac w Sztynorcie

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka