ReklamaA1- Ruciane Park

Jakie tajemnice kryje zamek w Ełku? Zbadają to archeolodzy

BieżąceHistoria13 lipca 2021, 9:29
Jakie tajemnice kryje zamek w Ełku? Zbadają to archeolodzy
 fot. mazury24.eu

W ełckim zamku krzyżackim na Wyspie Zamkowej pracują obecnie archeolodzy. Zabytek jest własnością prywatną, w przyszłości ma tam powstać hotel. Zanim jednak to nastąpi niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Co odkryją badacze, którzy do zamku powracają po 10 latach?

Do badań rozpoczętych w 2011 roku archeolodzy pod wodzą Radosława Hermana wracają właśnie lipcu. Na ich celowniku znalazły się średniowieczne piwnice dawnej warowni krzyżackiej, do których ekipie badawczej nie udało się dotrzeć dekadę temu.

- Kilka lat temu archeolodzy odkryli tutaj wejście do piwnic, teraz będą je dalej poznawać – mówi archeolog Radosław Herman i dodaje, że poza odkrytą w 2021 roku piwnicą, zbadane zostaną inne pomieszczania w zamku oraz teren przy budynku.

Poszukiwacze wyjdą również poza mury i zajmą się stojącym obok budynkiem mieszkalnym.

- Plan obejmuje zbadanie tej piwnicy, która została odkryta przez nas w 2012 roku, a niedostępna, bo zasypana. Mogła taka być już 500 lat temu. Dalsze badania będziemy robić przed zamkiem i domem mieszkalnym przy ul. Zamkowej 5, gdzie badania nie były jeszcze robione – wyjaśnia Radosław Herman.

Archeolodzy chcą ustalić m.in. jak daleko sięgała Wyspa Zamkowa. Prace na zamku w Ełku potrwają do końca tego miesiąca.

- Chcemy poznać, co działo się kiedyś w zamku i co z tamtych czasów zostało pod ziemią – mówi szef badawczej ekipy archeologów Radosław Herman. – Eksploracja ma związek z planem dalszej adaptacji wyspy zamkowej.

To właśnie zlokalizowaniem ewentualnych obiektów zabytkowych mają zająć się w najbliższym czasie archeolodzy.

- Chcemy wiedzieć, gdzie w przyszłości będzie trzeba prowadzić bardziej szczegółowe badania, a gdzie będą one łatwiejsze i gdzie odkryte zostaną niezwykle cenne relikty, które będzie trzeba zachować – mówi Radosław Herman.

Prace badawcze mają być prowadzone w miejscach, do których do tej pory archeologom nie udało się dotrzeć.

– Będziemy robić badania na terenie dziedzińca przed gmachem więziennym, na tak zwanym spacerniaku – mówi szef ekipy archeologicznej. – Tam będziemy szukać zabudowy przedzamcza krzyżackiego. Postaramy się też zajrzeć do zamkowych piwnic we wnętrzu zachodniej części warowni, gdzie w 2012 roku odkryłem, że znajdowały się tam zasypane być może w wyniku pożaru piwnice. Są to piwnice średniowieczne i mogą kryć tam ciekawe rzeczy.

Planowane na najbliższe tygodnie badania mają otwartą formułę, a to oznacza możliwość wzięcia w nich udziału chętnych do pomocy archeologom w ich pracy.

Jakie tajemnice kryje zamek w Ełku? Zbadają to archeolodzy

Badania archeologiczne prowadzone pod kierownictwem Radosława Hermana w roku 2011 i roku 2012 pokazały, że dotychczasowe rekonstrukcje zamku oparte w dużej mierze na szkicu Johanna Giese z 1827 r. są błędne. Na podstawie przeprowadzonych wykopalisk i analiz architektury zamku stwierdzono m.in., że: najstarszym elementem zamku była wieża mieszkalno-obronna, której mury zachowały się częściowo do dziś, a wyspa nie była przecięta fosą na dwie połowy: wschodnią i zachodnią, natomiast szeroka i głęboka fosa otaczała główny budynek zamku.

Po badaniach archeologicznych zespołu Hermana wiemy, że zasadnicza rozbudowa zamku datowana dotąd na 1497 r., nastąpiła bezpośrednio po zakończeniu wojny trzynastoletniej i objęła zamek, przedzamcze oraz fortyfikacje wyspy.

Można przyjąć, że od tego czasu zamek objął cały teren wyspy i posiadał przynajmniej cztery kondygnacje nadziemne oraz prawdopodobnie spichlerz na poddaszu. Nakrywał go dwuspadowy dach z ozdobnymi szczytami. Przy elewacji jeziornej posiadał przybudówkę, być może była to wieżyczka.

Źródło: dm.elk.pl

ReklamaC1 - baner

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Giełda Jachtów

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Klub Mila