ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Jazda po mazurskich drogach zimą – wyzwania i wskazówki

Pozostałe12 stycznia 2024, 7:57
Jazda po mazurskich drogach zimą – wyzwania i wskazówki

Mazury zimą? Magiczne, ale wymagające dla kierowców. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak bezpiecznie podróżować po zaśnieżonych drogach. Wskazówki zawarte w artykule mogą uratować przed zimowymi niespodziankami.

Zimowa aura na Mazurach bywa nieprzewidywalna. Śnieg, mróz i lód to wyzwania, które czekają na kierowców. Poznaj najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy po drogach naszego regionu. Elbląska Komenda Miejska Policji podsumowała już miniony 2023 rok pod względem wypadków drogowych. Utrzymała się tendencja spadkowa, jednak nadal ich liczba była dość wysoka – 760 zdarzeń. Co zrobić, by zmniejszyć ją do zera? To w dużej mierze zależy od kierowców.

Wyzwania dotyczące jazdy po mazurskich drogach

Może się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż jazda po mazurskich drogach zimą. Turyści, których latem jest tu pełno, wrócą dopiero w sezonie, więc trasy pustoszeją. Jednak mimo że sytuacja się poprawia, infrastruktura drogowa województwa warmińsko-mazurskiego nie jest idealna. Dość wspomnieć, że nadal nie ukończono drogi szybkiego ruchu S-16, remontu wymagają też trasy lokalne.

Zły stan nawierzchni, miejsca, w które nie docierają pługi śnieżne – to wszystko wpływa na komfort życia mieszkańców i przyjezdnych. Przyczynia się też do wypadków i kolizji drogowych. Co mogą zrobić kierowcy, by zwiększyć bezpieczeństwo? Zadbać o przygotowanie auta, a także wykupić dobrą polisę ubezpieczeniową, chroniącą sprawcę przed finansowymi skutkami stłuczki. Wysokość składki można obliczyć, korzystając z tego kalkulatora: https://hdi.pl/kalkulator/oc-ac/dane-pojazdu.

Dobrze przygotuj samochód do zimowej jazdy

Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, że twój samochód jest gotowy na zimowe warunki. Sprawdzenie akumulatora jest ważne, gdyż niskie temperatury, które przecież są częste na Mazurach, mogą wpływać na jego wydajność. Opony zimowe są bardzo ważne – zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Nie zapominaj przy tym o płynach eksploatacyjnych oraz sprawdzeniu świateł. Muszą być w pełni sprawne, aby zapewnić nie tylko dobre oświetlenie drogi, ale przede wszystkim widoczność auta dla innych uczestników ruchu.

Bezpieczna jazda w warunkach zimowych – dostosuj styl i prędkość

Zimą ważne jest dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Zdjęcie nogi z gazu, unikanie nagłych manewrów i zachowanie większego odstępu od innych pojazdów to podstawa.

Należy też pamiętać o płynnym hamowaniu i ruszaniu, co pozwala na uniknięcie poślizgu. W trudnych warunkach sprawdza się hamowanie silnikiem. Pozwala bowiem na kontrolowanie prędkości pojazdu i zmniejsza ryzyko blokowania kół. Warto również zwrócić uwagę na charakterystykę i ukształtowanie drogi. Mosty i wiadukty zamarzają szybciej niż inne odcinki, szczególną ostrożność należy zachować także na zakrętach.

Korzystaj z technologii, ale z umiarem

Nowoczesne systemy wspomagające jazdę są pomocne, ale nie zastąpią ostrożności i umiejętności kierowcy. Naucz się, jak działają i kiedy mogą cię uratować. System ABS zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania, co jest szczególnie ważne na śliskiej nawierzchni. Często stosowana jest również kontrola trakcji, która pomaga utrzymać przyczepność kół do nawierzchni, szczególnie podczas przyspieszania.

Warto jednak pamiętać, że te systemy nie zwiększają przyczepności opon do nawierzchni, a jedynie pomagają w lepszym trzymaniu się drogi. Zawsze pamiętaj, że technologia jest tylko wsparciem, a najważniejszą rolę odgrywają umiejętności i doświadczenie kierowcy.

Sprawdzaj informacje o stanie dróg zimą

Mazury zimą mogą zaskakiwać zmieniającymi się warunkami drogowymi. Używaj aplikacji nawigacyjnych, które informują o aktualnym stanie dróg i korkach. Zwróć uwagę na lokalne ostrzeżenia dotyczące zimowych warunków, takie jak oblodzenia czy zamiecie śnieżne. Szczególnie w przypadku długich podróży uwzględnij alternatywne trasy. Czasami lepiej wybrać dłużą, ale bardziej przejezdną i lepiej odśnieżoną niż drogi lokalne.

Pamiętaj, że w zimowych warunkach widoczność znaków drogowych i może być ograniczona. Dlatego dokładne zaplanowanie trasy i śledzenie jej na bieżąco to klucz do bezpiecznej podróży. Przed podróżą zawsze uwzględniaj dodatkowy czas na przejazd, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia spowodowane złymi warunkami drogowymi. Ważne jest także, aby informować kogoś o swojej trasie i szacowanej długości jazdy, co może być pomocne w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo osób, które są uczestnikami ruchu drogowego. Przestrzeganie tych zasad pozwoli ci cieszyć się zimowymi podróżami po Mazurach, unikając przy tym niepotrzebnego ryzyka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz