ReklamaA1 - Wioska Surfów

Jedyna taka atrakcja na Mazurach. Ełcka kolejka rusza w sobotę

BieżąceAtrakcje12 maja 2021, 6:18Komentarzy: 1
Jedyna taka atrakcja na Mazurach. Ełcka kolejka rusza w sobotę
 fot. mazury24.eu

Początkowo planowano, że wąskotorówka w Ełku ruszy podczas majówki. Ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne start przesunięto jednak na 15 maja br. Ełcka Kolej Wąskotorowa to jedyna tego typu atrakcja turystyczna na Mazurach.

- Ze względu na aktualne obostrzenia wprowadzone zostają ograniczenia w liczbie przewożonych pasażerów; w trakcie jednego przejazdu może to być maksymalnie 100 osób. Miejsca do siedzenia zostaną oznaczone naklejkami – poinformowało Muzeum Historyczne w Ełku, które zarządza tym zabytkowym środkiem transportu.

Kolejka zatrzymuje się połowie trasy w Sypitkach, gdzie przed pandemią koronawirusa pasażerowie mieli 1,5 godziny przerwy i mogli uczestniczyć w ognisku. Obecnie przejazdy będą odbywać z postojem skróconym do godziny i bez ogniska. Muzeum zapowiedziało jednak, że organizacja ognisk wróci, gdy tylko pojawi się „zielone światło”.

W ofercie Ełckiej Kolei Wąskotorowej są przewozy turystyczne składami ciągniętymi przez lokomotywę spalinową Lyd1 lub zabytkowy parowóz Px48. Są to przejazdy dla pasażerów indywidualnych i grup zorganizowanych. Bilety można kupować przez internet albo w kasie ełckiego muzeum, które mieści się w zrewitalizowanym budynku stacyjnym.

Trasa prowadzi przez malownicze mazurskie tereny między jeziorami Selment Wielki i Regielskim. Zależnie od pogody do składu dołączane są wagony odkryte lub zamknięte.

Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1912-18. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. W poprzednich sezonach kolejka przewoziła nawet ponad 20 tys. turystów.

Ełcka wąskotorówka od 1991 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Miasto przejęło ją od PKP w 2002 r., a od 2014 r. znajduje się ona w strukturze Muzeum Historycznego w Ełku.

Źródło: Muzeum Ełk/PAP

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Odysseya Yachts