ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe

Jedyny taki wiatrak na Mazurach został odnowiony

BieżąceInwestycjeHistoria15 września 2022, 6:40
Jedyny taki wiatrak na Mazurach został odnowiony
 fot. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Jedyny w całości drewniany i z zachowanym mechanizmem wiatrak typu holenderskiego w województwie warmińsko-mazurskim jest od dziś ponownie udostępniony zwiedzającym na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Od dziś można ten niezwykły wiatrak nie tylko oglądać, ale również wejść do jego wnętrza.

– Wiatrak z Dobrocina z drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, został wyremontowany za prawie 2 miliony złotych – powiedziała Ewa Wrochna dyrektor muzeum.

W 2022 roku został przeprowadzony kompleksowy remont wiatraka. Poddano konserwacji wszystkie elementy konstrukcyjne, a niektóre zostały wymienione. Czapa i ściany zyskały nowe modrzewiowe poszycie. Odtworzono wał skrzydłowy, bąk, hamulec, koło paleczne, mechanizm obrotu czapy oraz skrzydła. Poddano konserwacji i naprawie największy wał znajdujący się w wiatraku, zwany wałem „królewskim”.

Jedyny taki wiatrak na Mazurach został odnowiony

Wiatrak ze wsi Dobrocin (gm. Małdyty) jest ostatnim w całości drewnianym „holendrem” w woj. warmińsko-mazurskim z zachowanym mechanizmem, datowanym na drugą połową XIX wieku. Wiatrak pracował do maja 1950 roku. W latach 1964-1965 translokowano go do skansenu w Olsztynku, sytuując w północnej części Muzeum.

Wzniesiony jest na solidnej kamiennej podmurówce, na planie ośmioboku w konstrukcji szkieletowej, ośmiosłupowej. Swoim kształtem przypomina ścięty ostrosłup zwężający się ku górze. Na masywnym nieruchomym korpusie znajdują się rolki, po których przesuwano czapę, dzięki czemu można było obrócić ja wraz ze skrzydłami do kierunku wiatru. Pod czapą osadzony jest wał poziomy z kołem palecznym i przełożenie napędu poziomego na pionowy uruchamiający kamienie.

Wiatrak po remoncie oficjalnie zaprezentowano 14 września br. na terenie skansenu w Olsztynku.

Podczas wydarzenia zaprezentowano efekty remontu. Wiatrak został otwarty zgodnie z tradycjami młynarskimi a goście zostali oprowadzeni po jego wnętrzu, gdzie można było zobaczyć nie tylko mechanizmy i konstrukcję wiatraka, ale także jego wyposażenie związane z dawnym zawodem młynarza. W programie była także prelekcja prof. dra hab. Jana Święcha na temat personifikacji wiatraków.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - PTTK Wilkasy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo