ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

Już wiadomo, kiedy zostanie otwarty szlak żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich

Bieżące24 kwietnia 2022, 18:20Komentarzy: 1
Już wiadomo, kiedy zostanie otwarty szlak żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich
 fot. mazury24.eu

Wszyscy miłośnicy żeglugi mazurskimi jeziorami czekają na tą informację z niecierpliwością. Kiedy w końcu zostanie otwarty szlak żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich? Teraz już to wiemy. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydało specjalny komunikat.

Sezon turystyczny na Mazurach zbliża się wielkimi krokami. Wiele mazurskich miast już opublikowało swoje programy imprez podczas nadciągającej majówki – czyli długiego, majowego weekendu.

Nieoficjalnie uważa się również, że właśnie majówka na Mazurach otwiera sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Tu jednak trzeba jeszcze poczekać na to, aż pracownicy Wód Polskich i służby ratownicze dokładnie oznakują szlak. Co prawda pływać po mazurskich akwenach można już teraz, jeśli pogoda na to pozwala, jednak warto być wówczas bardzo uważnym. Dlatego lepiej poczekać na dokładne oznakowanie wszystkich tras wodnych i rozmaitych przeszkód na mazurskich akwenach.

Jednak już teraz wiemy, że oficjalnie szlak żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich zostanie otwarty 25 kwietnia br. Taki komunikat przekazało właśnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Aby odpowiednio oznakować szlaki żeglugowe na Wielkich Jeziorach Mazurskich trzeba ustawić około 450 boi oraz 85 znaków brzegowych. Szlak żeglugowy ustawia się na jeziorach, by żeglarze wiedzieli, którędy bezpiecznie mogą żeglować – chodzi m.in. o bezpieczną głębokość na szlaku, o oznakowanie znajdujących się pod wodą przeszkód (w przypadku Mazur są to najczęściej ogromne kamienie).

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany został szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego Nidy. Długość tego szlaku to 111 km. Obok szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nautica Centrum Motorowodne