ReklamaA1 - Gertis

Kanał Łuczański na Mazurach został wyremontowany

BieżąceInwestycje Wody PolskieInwestycje8 grudnia 2023, 17:09Komentarzy: 5
Kanał Łuczański po remoncie.
Kanał Łuczański po remoncie. fot. Gospodarstwo Państwowe Wody Polskie.

Kolejna inwestycja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich została przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończona z sukcesem. Remont Kanału Łuczańskiego to jeden z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka. 

Kanał Łuczański to droga wodna szlaku głównego Pisz – Węgorzewo, łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Mierzący nieco ponad 2 km Kanał Łuczański jest trzecim pod względem długości kanałem mazurskim, ustępuje w tym względzie jedynie Kanałowi Szymońskiemu i Jeglińskiemu. 

Podczas prowadzonych prac remontowych Na Kanale Łuczańskim wykonano nowe umocnienia brzegowe a na odcinkach cumowniczych zainstalowano odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału zamontowano nowe drabinki, powstały też nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Z dna kanału usunięto naniesiony materiał rzeczny, dzięki czemu droga wodna została pogłębiona. Zainstalowano również maszty nawigacyjne oraz tablice informacyjne wraz z oświetleniem a także oprawy oświetleniowe w oczepach żelbetowych.

Całkowity koszt remontu Kanału Łuczańskiego wyniósł ponad 69 mln. zł. Prace realizowano na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy beneficjentem projektu Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie przy dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020.

- Dzięki prowadzonym inwestycjom zwiększamy bezpieczeństwo i komfort użytkowników mazurskich dróg wodnych. Do tej pory w wyniku współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, mazurskimi samorządami oraz wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, wyremontowaliśmy już Kanał Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra, a także Kanał Mioduński, Szymoński i Węgorzewski. Wybudowana została Śluza Guzianka II.  Dobiegają końca prace modernizacyjne jazu i śluzy w Karwiku na Kanale Jeglińskim oraz Śluzy Guzianka I w Rucianem – Nidzie. W tym roku zakończą się również prace budowlane zaplecza technicznego PGW WP do obsługi szlaków żeglugowych w Giżycku i Mikołajkach.  Łączna wartość wszystkich inwestycji w regionie to ponad 300 mln zł, zaś dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł – informują Wody Polskie.

Inwestycje na mazurskich szlakach żeglugowych były niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona była też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). 

Jednak dzięki sukcesywnie prowadzonym przez Wody Polskie remontom zwiększyliśmy komfort żeglowania oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg wodnych. 

Na podstawie informacji Gospodarstwa Państwowego Wody Polskie.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Sailing Machine