ReklamaA1 - Wioska Surfów

Kanały mazurskie przechodzą modernizację. Żegluga jednak jest możliwa

BieżąceInwestycje Wody PolskieInwestycje17 maja 2021, 9:06Komentarzy: 2
Kanały mazurskie przechodzą modernizację. Żegluga jednak jest możliwa
 fot. mazury24.eu

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich trwają prace w obrębie czterech z pięciu planowanych do remontu kanałów wodnych. Ich celem jest poprawa drożności drogi wodnej i stanu infrastruktury do jej obsługi. Wody Polskie informują, że żegluga kanałami będzie cały czas możliwa, choć można też spodziewać się pewnych utrudnień.

Droga wodna Pisz–Węgorzewo otwarta

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które odpowiada za inwestycję, otworzyło 27 kwietnia br. oficjalnie drogę wodną Pisz–Węgorzewo, co umożliwi bezpieczną żeglugę na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nie oznacza to jednak, że prace remontowe w obrębie kanałów wodnych się zakończyły. W toku jest remont czterech, a jeden z nich wciąż czeka na wykonawcę.

Prace na mazurskich kanałach trwają, żegluga jest możliwa

Na remontowanych szlakach od Giżycka do Mikołajek mogą występować utrudnienia w ruchu, zwłaszcza może się wydłużyć czas oczekiwania na wejście do kanału. Kanały jednak przez cały sezon żeglugowy pozostaną otarte dla ruchu i będzie można nimi pływać.

Prace remontowe prowadzone są na Kanałach: Szymońskim, Mioduńskim, Grunwaldzkim i Tałckim. Na Kanale Grunwaldzkim, gdzie zaawansowanie prac jest największe zakończono już roboty rozbiórkowe i związane z pogrążaniem ścianki szczelnej. Powili dobiegaj końca także prace żelbetowe. Remont Kanału potrwa do lipca br., jednak ze względu na lokalizację zaplecza budowy Kanałów Mioduńskiego i Tałckiego, chwilowe utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także po zakończeniu prac budowlanych. Koszt remontu Kanału Grunwaldzkiego to blisko 9 milionów złotych.

Na Kanale Mioduńskim zakończono już prace rozbiórkowe, kończą się także roboty związane z pogrążaniem ścianki szczelnej, a prace żelbetowe są w fazie początkowej. Remont Kanału potrwa do lipca 2022 roku i będzie kosztował ponad 32 miliony złotych.

Na Kanale Tałckim prace rozbiórkowe są na półmetku, a związane z pogrążaniem ścianki szczelnej i żelbetowe w fazie początkowej. Roboty potrwają do listopada br., a ich koszt to blisko 25 milionów złotych.

Najmniejsze zaawansowanie prac jest na Kanale Szymońskim, gdyż remont dopiero się tam rozpoczął. Prace rozbiórkowe i związane z pogrążaniem ścianki szczelnej już trwają. Remont Kanału Szymońskiego zakończy się w kwietniu 2023 r. Jego koszt to ponad 32 miliony złotych.

Kanały mazurskie przechodzą modernizację. Żegluga jednak jest możliwa

Przetarg na remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku, zostanie ogłoszony jesienią br.

Krótkie ograniczenia w prowadzeniu żeglugi na kanałach, mogą nastąpić nagle i być spowodowane nieprzewidzianymi sytuacjami na terenie budowy.

Budowa śluzy Guzianka II

W ramach projektu, wartego w sumie 300 mln zł, wybudowana została także śluza Guzianka II – oddanie do użytku miało miejsce w 2020 r.

Inwestycje są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.).

W wyniku realizacji tych prac wzrośnie długość wybudowanych lub zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych o około 8,5 km, zostanie udrożnionych pięć kluczowych elementów szlaku – informował inwestor, ogłaszając rozpoczęcie prac w 2020 r.

Mimo prac budowlanych można po kanałach pływać

W związku z rozpoczęciem sezonu żeglugowego, Wody Polskie poinformowały, że na kanałach cały czas będzie możliwy ruch.

– Dla nas jest to bardzo ważne. Nie wyobrażamy sobie, żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata. Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo – wyjaśnia Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Aby poinformować wszystkich żeglarzy i wodniaków o utrudnianiach na szlaku Wody Polskie wydały ulotkę informacyjną, którą będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach, czy punktach informacji turystycznej na Mazurach.

Na szlaku ustawione zostały także tablice informacyjne z mapą wskazującą dokładną lokalizacją utrudnień. Na wejściach do kanałów znalazły się także tablice informujące o pracach remontowych na konkretnym odcinku.

Sygnalizacja świetlna i ruch jednostronny będzie odbywał się na Kanałach Tałckim i Mioduńskim. Na pozostałych kanałach tj. Szymońskim i Grunwaldzkim ruch będzie odbywał się w obie strony, przy lokalnych zawężeniach nie mniejszych niż 16 m światła kanału.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaB2 - Marina Ryn Park
ReklamaA2 - Odysseya Yachts