ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kętrzyn jako pierwsze miasto na Mazurach wybuduje tanie mieszkania

Inwestycje16 marca 2021, 6:21
Kętrzyn jako pierwsze miasto na Mazurach wybuduje tanie mieszkania
 fot. mazury24.eu

Na konto miasta Kętrzyn lada chwila wpłyną 3 mln zł. To środki na objęcie udziałów w nowej spółce, która będzie budować mieszkania. W styczniu radni podjęli uchwałę w tej sprawie, a na rozpatrzenie wniosku wicepremier Jarosław Gowin miał 60 dni.

- Po niespełna 1,5 miesiącu otrzymaliśmy wiadomość z Krajowego Zasobu Nieruchomości, że jako pierwsi w Polsce otrzymamy te środki – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna, który prowadzi projekt mieszkaniowy w mieście. - Jednocześnie jesteśmy jedynym miastem w naszym województwie i jednym z sześciu w kraju, które te środki otrzymają już teraz.

Jak informuje KZN - 11 marca prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński złożył pierwsze dyspozycje finansowe w ramach wypłaty środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

- Na konta gmin zamierzających utworzyć Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe wpłynie wsparcie w wysokości 3 mln zł - czytamy. Otrzyma je sześć gmin: Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie), Sędziszów (województwo świętokrzyskie), Jędrzejów (województwo świętokrzyskie), Połczyn-Zdrój (województwo zachodniopomorskie), Czempiń (województwo wielkopolskie) oraz Stalowa Wola (województwo podkarpackie).- SIM zaczynają działać. Teraz wypłaty, następny krok to budowanie mieszkań – powiedział prezes Druziński.

Nowe mieszkania w Kętrzynie mają służyć osobom, którzy zarabiają zbyt mało, by zaciągnąć kredyt na zakup własnego lokalu oraz zbyt dużo, by otrzymać od miasta mieszkanie komunalne. Dla Kętrzyna to duża ulga finansowa, bo miasto, dzięki wsparciu rządowemu będzie mogło przekierować swoje pieniądze na inne inwestycje.

Na liście chętnych do zamieszkania w nowych lokalach jest 90 rodzin. Większość zadeklarowała, że stać ich na opłacanie czynszu, a ten ma wynosić maksymalnie 700 zł miesięcznie. Po 30 latach mieszkanie przejdzie na własność najemcy.

- Kolejne kroki to utworzenie spółki, wniesienie środków i wniesienie gruntu przy ulicy Jaśminowej – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - Potem poprosimy radnych o wspólne ustalenie kryteriów wyboru lokatorów, bo już widzimy ogromne zainteresowanie.

Harmonogram przewiduje rozpoczęcie budowy w 2022 roku. Wcześniej projektem budynku i samą procedurą przetargową zajmie się spółka, która docelowo zrzeszać ma 18 gmin z Warmii, Mazur i Pomorza. Minimum 35% wartości inwestycji stanowić będzie bezzwrotny grant z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na podstawie informacji UM Kętrzyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine