ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Kiedy zawartość pokładowej toalety wyląduje w… jeziorze 

BieżąceInwestycjePrzyroda3 lipca 2019, 9:32
Kiedy zawartość pokładowej toalety wyląduje w… jeziorze 
Ekomarina w Piszu  fot. Mazury24.eu

Kochamy Wielkie Jeziora Mazurskie za piękne krajobrazy i malownicze jeziora. Czy jednak odpowiednio o nie dbamy? Każdy żeglarz powinien wiedzieć, co zrobić, kiedy chemiczna ubikacja na jachcie zapełni się. Ale czy każdy żeglarz robi to, co powinien? Co dzieje się, kiedy zawartość pokładowej toalety trafia prosto do… jeziora?

Jeziora zarastają

- Przede wszystkim żeglarze bezwzględnie nie powinni opróżniać chemicznych toalet pokładowych do jezior, ponieważ niesie to ze sobą bardzo poważne konsekwencje środowiskowe - podkreśla Aleksandra Juszkiewicz z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i tłumaczy: - Przyczynia się to m.in. do eutrofizacji, czyli nadmiernego wzbogacenia jezior w substancje pokarmowe, co w znacznym stopniu zaburza równowagę ekologiczną i jeziora po prostu zarastają. Również wylewanie nieczystości w lasach czy przy plażach doprowadza do wzmożonego użyźniania jezior, gdyż wraz z wodą deszczową fekalia spływają do zbiorników, doprowadzając do natężonych zakwitów.

Zrób co trzeba w ekomarinie

W ostatnich latach w wielu miejscowościach turystycznych powstały tak zwanie ekomariny, czyli porty zapewniające pełną obsługę sanitarną: toalety, prysznice, pralnio-suszarnie, minizaplecza kuchenne, odbiór ścieków z jachtów i nieczystości stałych oraz dostęp do energii elektrycznej i wody na pomoście. W ramach realizacji programu wynikającego ze „Strategii budowy ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemem odbioru i segregacji odpadów” powstało 11 ekomarin w różnych miejscach Mazur: ekomarina w Węgorzewie, w Rynie, w Mikołajkach, w Mrągowie, w Piszu, PTTK Wilkasy, TKK Korektywa, PTTK Kamień, ekomarina w Iławie, w Siemianach i w Zalewie. Projekt ten realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Dodatkowo (również w ramach tego samego programu, ale odrębnego projektu) powstała największa z ekomarin - ekomarina w Giżycku nad jeziorem Niegocin.

Dbaj o środowisko

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, korzystając z mazurskich uroków?

- O tym, żeby nie zostawiać śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a już na pewno nie na dzikich terenach - dodaje Aleksandra Juszkiewicz.

I mimo wielu pytań, o to: czy infrastruktura brzegowa jest odpowiednio przystosowana do liczby turystów, czy żeglarze mają odpowiednie zaplecze sanitarne, pamiętajmy, że dla chcącego, nic trudnego…  

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów