ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Kiedy znów spadnie śnieg na Mazurach?

Bieżące29 grudnia 2022, 6:20
Kiedy znów spadnie śnieg na Mazurach?
 fot. mazury24.eu

Druga połowa grudnia była dość mroźna także na Mazurach. Posypało śniegiem, temperatury były „na minusie”, a mazurskie jeziora zaczęły pomału zamarzać. Taka aura spowodowała, ze wiele osób zaczęło myśleć o zimowym, aktywnym odpoczynku na Mazurach. Niestety – znacznie się ociepliło i teraz pozostaje nam czekać na ponowne opady śniegu i mroźniejsze temperatury?

Kiedy znów zacznie padać śnieg na Mazurach? 

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nadzieje na spędzenie zimowych, wolnych dni właśnie w tym regionie. Zwłaszcza, że pierwsza połowa grudnia dawała nadzieję na „białe szaleństwa” na Mazurach. Niestety, tuż przed świętami Bożego Narodzenia zaczęło się ocieplać, a zamiast śniegu zaczął padać deszcz. Aura z pewnością mocno rozczarowała wszystkich miłośników zimowego, aktywnego wypoczynku na Mazurach.

Zwłaszcza, że ten region obfituje w wiele wspaniałych atrakcji dla wielbicieli aktywnego, zimowego wypoczynku.

Jeśli tylko na Mazurach będą panowały odpowiednie warunki – niska temperatura i opady śniegu, z pewnością rozpocznie sezon narciarski. Warto wiedzieć, że stoki działające w regionie dysponują wyciągami, sztucznym naśnieżaniem i oświetleniem, wypożyczalniami sprzętu, a najczęściej również innymi atrakcjami dla spragnionych aktywnej rozrywki gości.

Nie ma problemu z noclegami i wyżywieniem – z łatwością znajdziemy funkcjonujące również zimą hotele i pensjonaty. Oferują też zaplecze gastronomiczne i czasem noclegowe.

Na Mazurach jeździmy na nartach

Największy ośrodek narciarski w północnej Polsce działa w położonym na południowo-wschodnich krańcach województwa Kurzętniku („Kurza Góra”, trzy trasy, blisko 2500 m, tory do tubingu 700 m, lodowisko). Niedaleko od niego uruchomiono też kameralny stok w Lubstynku koło Lubawy („Zielony Zakątek”, dwie trasy po około 300 m). Poszusować można także w pobliżu stolicy regionu – Olsztyna, gdzie funkcjonuje wyciąg we wsi Ruś („Kartasiówka”, trzy trasy po około 280 m).

Dużym zainteresowaniem cieszą się od lat stoki działające na Mazurach: koło Mrągowa („Góra Czterech Wiatrów”, pięć tras, około 1800 m, snowpark), w okolicy Gołdapi („Piękna Góra”, pięć tras, około 2150 m, naturalny tor saneczkowy, 1200 m), w Mikołajkach (hotel Gołębiewski, trasa 700 m, wyciąg krzesełkowy z czteroosobowymi kanapami).

W okolicach Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski. SKI MAZURY Morenowa zlokalizowana jest w miejscowości Okrągłe w odległości około 28 km na południowy wschód od miasta. Są tu trzy trasy zjazdowe.

Znajdziemy tu również pole narciarskie szkoleniowe - bardzo łatwe - 100 m. Trasy zjazdowe zabezpieczone są siatkami chroniącymi przed wypadnięciem poza stok. Codziennie są też równane ratrakiem i sztucznie dośnieżane w razie potrzeby. Przepustowość stacji - około 2000 osób na godzinę. Na stokach obecni są instruktorzy narciarscy. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego.

Mazurskie jeziora i bojery

Zamarznięte, wielkie jeziora mazurskie stanowią doskonałe miejsce do uprawiania licznych, zimowych sportów ekstremalnych. Wśród nich, zdecydowany prym wiodą bojery, z którymi region silnie związany. Zawody w dwóch najpopularniejszych klasach (DN – jednoosobowe, Monotyp XV – dwuosobowe) odbywają się tu przez cały sezon zimowy, praktycznie co weekend.

To z Mazur pochodzi światowa czołówka żeglarstwa lodowego. Przy sprzyjających warunkach, zawodnicy potrafią rozpędzić się do stu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.

Kiedy więc będziemy mogli znów cieszyć się śniegiem i mrozem na Mazurach?

Patrząc na prognozy długoterminowe – na opady śniegu i minusowe temperatury musimy poczekać aż do drugiej połowy stycznia przyszłego roku. Niestety, przewidywania pogodowe wskazują na to, że już na początku lutego znów czeka nas ocieplenie i opady deszczu.

Na pocieszenie zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć wykonanych w grudniu, na których prezentujemy Mazury skute lodem i obsypane białym puchem.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Odysseya Yachts