ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Kiedyś miejskie, kolejowe i zakładowe. Dzisiaj zazwyczaj turystyczne

Atrakcje22 sierpnia 2019, 12:58Komentarzy: 2
Kiedyś miejskie, kolejowe i zakładowe. Dzisiaj zazwyczaj turystyczne
Wodociągowa wieża ciśnień w Węgorzewie  fot. Mazury24

Wieże ciśnień, pomimo tego, że wiele z nich utraciło swoje pierwotne funkcje, wciąż stanowią wyróżniające się i ciekawe elementy architektury. Na Mazurach możemy spotkać dobrze zagospodarowane turystycznie wieże ciśnień z restauracjami i punktami widokowymi oraz te zupełnie nieużytkowane, na których czas dotkliwie odcisnął swoje piętno.

Zgodnie z definicją, wieża ciśnień jest budynkiem w formie wieży o charakterze technicznym, na szczycie którego znajduje się zbiornik na wodę. Służy on do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik działa na zasadzie naczyń połączonych, dlatego musi być umieszczony powyżej odbiorców.

Wyparte przez hydrofory

W zależności od funkcji użytkowej możemy wyróżnić wieże ciśnień: wodociągowe (miejskie), kolejowe (które zapewniały wodę dla obiektów technicznych i socjalnych na stacjach kolejowych) oraz zakładowe (zapewniały rozprowadzanie wody w fabrykach czy też zakładach przemysłowych).

Wieże ciśnień zostały prawie całkowicie wyparte przez hydrofory. Niektóre pozostały głównie jako awaryjne źródło wody (np. dla celów przeciwpożarowych), inne stały się obiektami użyteczności publicznej.

Wieże ciśnień stanowią interesujące obiekty turystyczne. Starsze budynki są bardziej efektowne - są ciekawiej zaprojektowane i mają bogatsze zdobienia. Miejskie wieże ciśnień, które miały być chlubą mieszkańców, budowano zazwyczaj w najwyższych punktach miasta.

Trzy wieże w Węgorzewie 

W Węgorzewie przetrwały trzy takie obiekty: wodociągowa wieża ciśnień oraz dwie kolejowe wieże ciśnień. Pierwsza z nich, o wysokości 20 metrów, stanowiła do niedawna element sieci wodociągowej wybudowanej (łącznie ze stacją pomp) w latach 1904-1905. Posiada zbiornik stalowy, nitowany, typu Intze, o poj. 200 m3. W 1997 roku wieża została wyremontowana. Znajduje się na wzgórzu nad jeziorem Święcajty (22,6 metra nad poziomem jeziora Mamry).

Kolejowa wieża ciśnień umiejscowiona przy parowozowni powstała w 1905 roku, na rzucie ośmiokąta foremnego. Wyposażona została w stalowy zbiornik, nitowany, o dnie wypukłym, typu Intze, o poj. 70 m3. Obiekt jest nieużytkowana od końca lat 80. XX w. Historia drugiej kolejowej wieży ciśnień sięga 1909 roku. Od 1945 roku jest ona nieużytkowana. Obiekt wyposażono w stalowy zbiornik, nitowany, o dnie wklęsłym, typu Intze, o poj. 100 m3. Kolejowe wieże ciśnień, wraz z dworcem, wpisane są do rejestru zabytków.

Choć węgorzewskie wieże ciśnień nie zostały przekształcone w obiekty turystyczne, to z pewnością walorów turystycznych odmówić im nie można.
Przykładami turystycznie zagospodarowanych wież ciśnień na Mazurach są budynki m. in. w Piszu, Giżycku czy też Gołdapi. Ale jest również wiele niszczejących wież ciśnień, które ze względów finansowych czekają na lepsze czasy.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Avocado