Kiermasz i muzealna zabawa z sękaczem w roli głównej

6 lipca 2019, 20:23Pokaz pieczenia sękacza przyciągnął także najmłodszych smakoszy  fot. Mazury24.eu

Konkursy, pokazy, warsztaty, gry, zabawy, kiermasz rękodzieła i kulinariów - w programie sobotniego (6 lipca) spotkania w skansenie przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

"Sękacz i spółka. Dzień z kulinariami regionalnymi" - pod takim hasłem w sobotę, 6 lipca, w Parku Etnograficznym nad Węgorapą przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie odbył się kiermasz rękodzieła i kulinariów, połączony z konkursem na najsmaczniejszy sękacz, warsztatami rękodzielniczymi, grami i zabawami.

Kto dalej rzuci beretem 

Najmłodsi mogli zmierzyć się w kultowych już muzealnych zabawach pt. rzut beretem czy rzut kurczakiem. Tradycyjnie, były też letnie narty i skoki w workach. Do tego puszczanie wielkich baniek, albo tych małych - ze słomek. Uczestnicy robili też pranie na tarze i brali udział w warsztatach rękodzielniczych. Jednym z punktów programu był pokaz pieczenia sękacza - na ciepło smakuje wyśmienicie! 

Tak smakuje tradycja 

Kiermasz kulinariów i rękodzieła przyciągał zapachami tatarskich potraw, serów, miodu, chałwy, tradycyjnych wędlin z Litwy... Na stoiskach rękodzielniczych królowały piękne wyroby z gliny i drewna, koronki. 

W konkursie na najsmaczniejszy sękacz głosami uczestników wygrał wypiek Joanny Kozłowskiej (Lenkupie). Drugie miejsce zajął sękacz Krzysztofa Kozłowskiego z Lublina, a trzecie wypiek Jolanty Bartnik z Puńska. 

Ciekawi historii sękacza wysłuchali wykładu pt. „Baumkuchy i torty piramidalne. Zapomniana historia sękacza”, który poprowadził prof. dr hab. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Przed nami kolejne wydarzenie, organizowane przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - 42. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, który odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia na placu Wolności. 

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka