ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Kleszcze atakują także na Mazurach. Jak się przed nimi ustrzec?

Bieżące24 marca 2023, 8:50Komentarzy: 1
Kleszcze atakują także na Mazurach. Jak się przed nimi ustrzec?

Są małe, ledwo widoczne, ukryte w krzakach, na łąkach, w lasach. Nawet nie będziemy wiedzieli, kiedy zaatakują, a ich ugryzienia to spory problem dla naszego zdrowia. Także na Mazurach problem kleszczy jest sporym wyzwaniem dla mieszkańców i turystów. Jak się przed nimi ustrzec?

Mazury to wspaniały region, gdzie możemy przede wszystkim obcować z naturą – jeszcze często dziką, niedostępną, nieokiełznaną. Chodzimy po mazurskich lasach dla samego spaceru, odkrywania nowych miejsc czy poszukując grzybów, spacerujemy po łąkach często biwakujemy „na dziko” na brzegach mazurskich jezior. To wspaniały czas relaksu i radości, jednak pod warunkiem, że nie uprzykrzą go nam „nieproszeni” goście – kleszcze. Bo właśnie te pajęczaki mogą nam naprawdę nie tylko zepsuć dobry nastrój, ale i zdrowie.

Rozpoczęła się właśnie ogólnopolska kampania propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.

Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

Kleszcze atakują także na Mazurach. Jak się przed nimi ustrzec?

Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach.

Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, dlatego pracownicy Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej rozpoczęli działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Organizatorami kampanii są Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

Partnerami kampanii są Polskie Towarzystwo Higieniczne oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie. Grafiki kampanijne stworzyła Pani Aneta Czarniecka OBRAZOWNIK.

Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy! Stosuj zasady profilaktyki chorób odkleszczowych:

 • zaszczep się przeciwko KZM;
 • stosuj środki odstraszające kleszcze (repelenty);
 • idąc na spacer do lasu, wybierz odpowiednie ubranie;
 • unikaj miejsc bytowania kleszczy - w lesie i na łące nie kładź się na trawie, nie siadaj przy niskich krzewach i na pniach;
 • jeśli kleszcz wkłuł się w Twoją skórę, usuń go jak najszybciej w całości, bez uciskania go.
ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Bajana

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Odysseya Yachts