Reklama

Kolarze jadą w wyścigu Pierścień Tysiąca Jezior na Mazurach

Wydarzenia i imprezysport i rekreacjaBieżące4 lipca 2022, 9:04Komentarzy: 1
Kolarze jadą w wyścigu Pierścień Tysiąca Jezior na Mazurach
 fot. UM Gołdap

Pierścień Tysiąca Jezior to wyścig kolarski, którego trasa liczy 610 km i przebiega przez tereny Warmii, Mazur i części Podlasia. Rywalizacja odbywa w formie jednego etapu, z Lubomina do Sejn i z powrotem. W weekend zawodnicy dotarli do Gołdapi.

Na pokonanie całej trasy zawodnicy mają z góry ustalony limit, wynoszący max. 40 godzin. Jedynym dozwolonym wsparciem dla uczestników jest pomoc oferowana na punktach kontrolno-żywnościowych które organizowane są co około 60-100 km. Nagrodami za dotarcie do mety (oprócz satysfakcji) są natomiast pamiątkowy medal potwierdzający pokonanie całego dystansu.

Gołdap jest jednym z przystanków na trasie wyścigu. W punkcie kontrolno-żywnościowym zorganizowanym w centrum miasta przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi oraz Gołdap Centrum Wolontariatu, zawodnicy mogli chwilę odpocząć.

Kolarze jadą w wyścigu Pierścień Tysiąca Jezior na Mazurach

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2012 roku, a na starcie stanęło wówczas 18 kolarzy. W tegorocznej IX edycji wyścigu Pierścień Tysiąca Jezior 2020 bierze udział około 200 zawodników.

Od roku 2016 Pierścień Tysiąca Jezior znajduje się w kalendarzu Pucharu Świata Ultramaratonów Kolarskich. W każdym roku na starcie pojawia się cała polska elita najlepszych kolarzy długodystansowych. Wśród nich m.in. rekordzista Guinnessa w jeździe 24-godzinnej, wielokrotni rekordziści i zwycięzcy Bałtyk Bieszczady Tour 1008km poprzednich edycji oraz Liderzy Pucharu Polski w Maratonach szosowych. Od kilku lat w imprezie startują również zawodnicy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii.

Pierścień Tysiąca Jezior jest jednocześnie ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i medialnym. Wszyscy zawodnicy wyposażeni są w lokalizatory, a transmisję na żywo przez 40 godzin śledzi tysiące widzów w internecie.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato