ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kolej powróci do Mrągowa i Mikołajek na Mazurach

BieżąceInwestycje24 sierpnia 2023, 7:55Komentarzy: 8
Kolej powróci do Mrągowa i Mikołajek na Mazurach
Zdjęcie poglądowe fot. PKP PLK.

Według zapewnień polityków opcji rządowej, pociągi mają powrócić do Mrągowa i Mikołajek na Mazurach. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął aktualizację Krajowego Programu Kolejowego. To dobra wiadomość dla mieszkańców Mazur i turystów.

Jedną z ujętych inwestycji w Krajowym Programie Kolejowym jest linia nr 223, biegnąca z Czerwonki przez Biskupiec, Mrągowo i Mikołajki do Ełku. Trasa ta została zlikwidowana w 2009 roku. W niektórych miejscach zostały jeszcze kolejowe szyny, ale w wielu już ich nie ma. Teraz to wszystko, według informacji polityków, ma zostać odtworzone.

- To decyzja rządu, aby linia 223 – kręgosłup kolejowy Mazur – wrócił na mapę połączeń kolejowych. Ta linia daje możliwość dotarcia do pracy, do szkoły, czy do szpitala – mówił na antenie Radia Olsztyn profesor Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

Linia ma także mieć istotne znaczenie turystyczne.

- Ta linia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Niektórzy pamiętają jeszcze pociągi nocne – pociągi typowo turystyczne, bo one jeździły w sezonie letnim – z Berlina przez Mikołajki i Orzysz do Ełku. Wielokrotnie na spotkaniach z mieszkańcami czy to Mrągowa, czy to Orzysza wszyscy wspominali, że byłoby dobrze, gdyby ta linia została przywrócona do ruchu – powiedział poseł regionu Jerzy Małecki.

Przyjęcie przez rząd aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego to decyzja, która pozwala rozpocząć prace nad odtworzeniem linii.

Aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego, to już ostateczne decyzja, która sprawia, że można rozpocząć proces planowania, uzyskiwania zezwoleń, proces generalnie realizowania tego projektu. Jest też zapewnione finansowanie.

- To jest decyzja, która sprawia, że ta linia po prostu powróci – zapewnił profesor Norbert Maliszewski.

Inwestycje zapisane w Krajowym Programie Kolejowym mają być zrealizowane do 2030 roku. Koszt odtworzenia linii przez Mrągowo i Mikołajki do Ełku jest szacowany na prawie 600 milionów złotych.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 53

 • 42
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew