ReklamaA1 - Gertis

Kolejna obwodnica na Mazurach. Już podpisano umowę

BieżąceInwestycje19 maja 2023, 5:56Komentarzy: 1
Kolejna obwodnica na Mazurach. Już podpisano umowę
 fot. UM Gołdap.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie podpisała umowę na projekt i budowę obwodnicy Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65 na Mazurach. Zadanie o wartości ok. 77 mln zł, z rządowego Programu Budowy 100 obwodnic, zrealizuje firma PORR.

Inwestycja obejmuje budowę obwodnicy Gąsek o długości ok. 3 km, nośności 11,5 t/oś i szerokości jezdni 8 m. Obwodnica będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju jednojezdniowym (1x2).

W ramach zadania powstaną dwa wiadukty oraz przejście dla zwierząt średnich. Wybudowane zostaną dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy do obwodnicy. Przebudowane będą drogi publiczne kolidujące z inwestycją. Powstaną chodniki i elementy ciągów pieszo-rowerowych przy rondach, wybudowane zostaną skrzyżowania. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe, oznakowanie pionowe i poziome oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Historia tworzy się na naszych oczach. Dziś nastąpił moment podpisania umowy na budowę obwodnicy w miejscowości Gąski o długości 3 km i wartości 77 mln zł. – komentuje na facebooku Karol Sobczak, Burmistrz Olecka. - Po wielu latach starań gminy Olecko oraz samych mieszkańców miejscowości Gąski, na czele z obecną przewodniczącą Rady Miejskiej w Olecku Alicją Stefanowską, dziś cieszymy się, że obwodnica Gąsek staje się faktem, a nie tylko marzeniem.

Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do tego czasu nie wlicza się okresów zimowych podczas trwania robót budowlanych (tj. od 15 grudnia do 15 marca).

 - Kierowcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą już korzystać z obwodnicy Smolajn, teraz do realizacji kierujemy kolejne zadanie obwodnicowe z programu budowy 100 obwodnic. To nowy program, który wystartował w 2021 r. a już teraz mamy w realizacji 15 zadań w całym kraju, które już wkrótce przyczynią się do poprawy jakości życia w wielu polskich miejscowościach - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Budowa obwodnicy Gąsek wyprowadzi ruch tranzytowy z miejscowości, co zdecydowanie poprawi warunki ruchu zarówno w Gąskach, jak i w ciągu DK65.

Dzięki obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Gąskach. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. DK65 stanowi popularny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur, prowadzi również do granicy państwa.

Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Budowa obwodnicy Gąsek jest jednym z pięciu zadań z rządowego programu budowy 100 obwodnic w woj. warmińsko-mazurskim. Od sierpnia ubiegłego roku kierowcy omijają już centrum Smolajn, a do końca obecnej dekady powstaną obwodnice Olsztyna i Dywit (przygotowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe) oraz Pisza i Szczytna (obie są na etapie opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej).

Na podstawie informacji GDDKiA.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Sailing Machine