ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kolejna śluza na Mazurach przejdzie remont. Tym razem to zabytkowa Guzianka I

Utrudnienia na szlakach WJMBieżąceInwestycje15 listopada 2022, 9:37Komentarzy: 1
Kolejna śluza na Mazurach przejdzie remont. Tym razem to zabytkowa Guzianka I
 fot. mazury24.eu

Śluza Guzianka I – zabytek hydrotechniki na Mazurach przejdzie długo wyczekiwany remont. Wody Polskie zapowiadają, że 17 listopada br. zostanie podpisana oficjalnie umowa w sprawie wykonania niezbędnych prac na tym obiekcie z 1879 r.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku informuje o konferencji prasowej dotyczącej podpisania umowy na remont śluzy Guzianka I. Spotkanie zostało zaplanowane na 17 listopada w Urzędzie Miasta i Gminy w Rucianem Nidzie.

Mimo wybudowania nowoczesnej śluzy – Guzianka II, jej starsza wersja nadal nie została wyłączona z użytku i cieszy się dość dużym ruchem jednostek pływających. Jednak obiekt jest już w złym stanie technicznym.

Guzianka I została wybudowana w 1879 r. i do tej pory była najbardziej uczęszczaną śluzą w Europie.

- Każdego roku różnicę poziomów wody przez „starą Guziankę” pokonywało ponad 15 tysięcy jednostek pływających – mówiła rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

W sezonie żeglugowym 2020, od maja do października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II prześluzowanych zostało blisko 20 tysięcy jednostek pływających. Dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany pokonało przez „starą” Guziankę prawie 7 tysięcy jednostek, zaś przez nową, oddaną do użytku w ubiegłym sezonie, prawie 13 tysięcy.

Guzianka II znacznie odciążyła wysłużoną śluzę Guzianka I w sezonie żeglugowym 2021. Nie było już wielogodzinnych kolejek oczekujących na śluzowanie. Przeprawy odbywały się na bieżąco, a wodniacy i żeglarze wielokrotnie podkreślali, że zmienił się komfort i skrócił czas śluzowania.

Zakres prac remontowych na śluzie Guzianka I obejmują remont: sterówki śluzy, budynku gospodarczego, ogrodzenia, awanportu górnego, awanportu dolnego wraz z pozyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.

Śluza Guzianka I została wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ognisty Ptak wieczór z winem

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Perła Mazur