ReklamaA1 - Wioska Surfów

Kolejna umowa na modernizację kanałów mazurskich podpisana

Inwestycje Wody PolskieInwestycje3 września 2020, 6:43Komentarzy: 2
Kolejna umowa na modernizację kanałów mazurskich podpisana
 fot. mazury24.eu

Inwestycje związane z modernizacją szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wchodzą w decydująca fazę. W poniedziałek podpisano ostatnią z czterech umów.

Projekt pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” składa się z czterech etapów. Na trzy zostały już zawarte umowy o dofinansowanie, w poniedziałek zawarto umowę na ostatni etap.

Całość inwestycji opiewa na blisko 400 mln zł. Wartość ostatniego etapu wynosi 181 mln zł, a unijne dofinansowanie to 152 mln zł.

Znaczenie inwestycji na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich podkreślali wszyscy podpisujący umowę na realizację kolejnego jej etapu: przedstawiciele samorządu województwa, burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski i burmistrz Rucianego-Nidy Piotr Feliński, który jest także skarbnikiem Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

- Stowarzyszenie, zrzeszające samorządy z tej części regionu, podjęły wysiłek opracowania strategii, ponieważ  szlak ten nie był modernizowany od czasów przedwojennych – mówi marszałek województwa Marek Brzezin. – Ta inwestycja nigdy nie doszłaby do skutku, gdyby nie wysiłek samorządów lokalnych i zarządu województwa, choć doszedł nam nowy partner – Wody Polskie.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B - przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka” obejmuje pięć odrębnych zadań:

Przebudowę i umocnienie Kanału Tałckiego - łączącego jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty. Przebudowa obejmie 1,6 km kanału.

Przebudowę i umocnienie Kanału Mioduńskiego - łączącego jeziora Kotek i Szymon. Przebudowa obejmie 1,92 km kanału.

Przebudowę  i umocnienie Kanału Grunwaldzkiego - łączącego jeziora Kotek i Tałtowisko. Przebudowa obejmie 0,47 km kanału.

Przebudowę i umocnienie Kanału Szymońskiego - łączącego Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne. Najdłuższy kanał mazurski na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Przebudowa obejmie 2,36 km kanału.

Przebudowę i umocnienie części Kanału Łuczańskiego/Giżyckiego - łączącego jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał zlokalizowany jest w zachodniej części Giżycka. Prace remontowe obejmą 2,13 km.

Inwestycje są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.).

Dzięki inwestycji na pięciu kanałach zostanie zmodernizowanych w sumie 8,5 km kluczowych szlaków wodnych od Mikołajek do Giżycka.

Wartość całego projektu to ponad 150 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 98 mln zł, wkład własny Gospodarstwa Wody Polskie to 48 mln zł, a budżetu państwa 17,5 mln zł.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

 • 25
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka