ReklamaA1 - Wioska Surfów

Kolejne inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

BieżąceInwestycje29 czerwca 2024, 18:51Komentarzy: 2
Remont zabytkowej śluzy Guzianka I.
Remont zabytkowej śluzy Guzianka I. fot. mazury24.eu

W Mikołajkach rozpoczęto kolejny etap inwestycji w infrastrukturę wodnego szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a PGW Wody Polskie będące pierwszą formalnym krokiem do odnowienia i poprawy jakości sześciu kolejnych kanałów pomiędzy jeziorami na Mazurach. Wartość inwestycji szacuje się na 70 mln zł.

Jest to pierwszy krok do realizacji kolejnych inwestycji na wodnych szlakach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Do końca 2027 roku mają zostać przebudowane kolejne kanały: Sztynorcki, Nidzki, Jegliński, Kisajno – Popówka oraz odcinek na rzece Orzysza. W sumie to ponad 6 tyś mb, a dzisiejsze szacunki wartości inwestycji to 70 mln zł.

Szczegółowy zakres planowanych inwestycji to przebudowa kanałów Sztynorckiego i Nidzkiego (na długości ubezpieczeń brzegowych ok. 950 mb), brzegów i udrożnienie Kanału Jeglińskiego (na długości brzegów ok. 4400 mb).

Grajewko - formowanie skarp, przełożenie infrastruktury (woda, kanalizacja, gaz, energia) kolidującej z trasą kanału. Długość ubezpieczeń brzegowych ok. 530 mb. Przebudowa kanału Kisajno-Popówka: poprzez wykonanie umocnienia brzegu w formie ścianki szczelnej z oczepem. Długość ubezpieczeń brzegowych ok. 550 mb. Rewitalizacja kanału na odcinku od jeziora Wierzbińskiego do rzeki Orzysza na terenie miasta Orzysz.

Łączna długość modernizowanych ubezpieczeń brzegowych, nabrzeży kanałów to około 6400 mb, która będzie zweryfikowana w następnym kroku a więc przy sporządzaniu dokumentacji projektowej.

Dodatkowo w rama porozumienia PGW Wodne Wody Polskie planuje dodatkowe działania komplementarne do projektu, realizowane w ramach prac utrzymaniowych i mające polegać na oznakowaniu toru wodnego w południowo-wschodniej części jeziora Śniardwy. Ma to pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa przejścia pomiędzy wyspami i półwyspem Szeroki Ostrów w kierunku miejscowości Okartowo.

Rewitalizacja kanałów jest częścią większego projektu o nazwie „Zielona infrastruktura Wielkich Jezior Mazurskich”, który uzyskał status projektu strategicznego dla regionu i będzie realizowany w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur uzyskując dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w najbliższych latach.

Pozostałe inwestycje w ramach tego zadania będą dotyczyły rozbudowy przystani, portów i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym na terenie gmin Węgorzewo, Giżycko, Miasto Giżycko, Pisz, Mikołajki, Miłki, Pozezdrze, Kruklanki, Mrągowo, Miasto Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Orzysz, Ruciane – Nida. Wartość całego projektu szacowana jest na 266 mln złotych.

Przypomnijmy, że w tym roku zakończyły się już duże inwestycje wodne na Mazurach. Ich łączna wartość to ponad 80 mln zł.

Do tej pory Wody Polskie oddały wodniakom do użytku Kanał Grunwaldzki, Kanał Tałcki, Kanał Piękna Góra i Kanał Mioduński. Przełomową inwestycją było uruchomienie śluzy Guzianka II – pierwszego takiego obiektu wybudowanego przez Polaków na Mazurach po II wojnie światowej. Tylko od kwietnia do lipca tę śluzę obsługiwano już 2772 razy, prześluzowano łącznie 9374 łodzi i kajaków oraz 485 statków. W tym roku śluza ta jest intensywnie eksploatowana z uwagi na remont sąsiedniej Guzianki I.

Oddane zostały do użytku Śluza i Jaz Karwik na Kanale Jeglińskim, który jest jedną z głównych budowli piętrzących decydujących o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich, śluza Guzianka I w Rucianem - Nidzie, a także Kanał Łuczański w Giżycku. Zakończyły się również prace budowlane zaplecza technicznego PGW WP do obsługi szlaków żeglugowych w Giżycku i Mikołajkach.

Ze względu na prowadzone prace ubiegły rok dla żeglarzy i turystów był szczególnie utrudniony z uwagi na wyłączenie niektórych szlaków z użytkowania.

Na podstawie informacji Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Odysseya Yachts