ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kolejne uzdrowisko na Warmii i Mazurach

BieżącePozostałe20 maja 2020, 12:41
Kolejne uzdrowisko na Warmii i Mazurach
Wizualizacja tężni solankowej w Miłomłynie fot. warmia.mazury.pl

Gmina Miłomłyn otrzyma 3,6 mln zł dofinansowania z UE na budowę tężni solankowej - poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane na obszarze ochrony uzdrowiskowej.

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował we wtorek o zwiększeniu kwoty przeznaczonej na wsparcie ze środków unijnych projektów, których celem jest budowa i rozbudowa infrastruktury uzdrowiskowej.

Jak poinformował regionalny samorząd, umożliwi to dofinansowanie budowy tężni solankowej w Miłomłynie wraz z małą architekturą i infrastrukturą techniczną, które dotychczas znajdowały się na tzw. liście rezerwowej projektów. Koszt przedsięwzięcia to 4,3 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 3,6 mln zł.

Wcześniej unijne wsparcie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 otrzymały Lidzbark Warmiński i Gołdap. Realizacja wszystkich projektów będzie kosztować blisko 23 mln zł, z czego 18 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Tężnia w Miłomłynie ma mieć 40 m średnicy i 5 m wysokości. Powstanie tam również wieża widokowa o wysokości 10 m.

Tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda w 2016 roku zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej. Po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładów leczniczych, gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska.

Znajdują się tam udokumentowane naturalne surowce lecznicze, tj. borowina, która może być stosowana do zabiegów, okładów i kąpieli korzystnych w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Na tym obszarze spełnione są warunki bioklimatyczne, które mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia m.in. chorób układu oddechowego.

Na razie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych. Starania o uzyskanie statusu uzdrowiska - poza Miłomłynem - rozpoczęły też Lidzbark Warmiński i Górowo Iławeckie.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz