ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kolejne wyróżnienie dla renowacji zamku w Szczytnie na Mazurach

BieżąceInwestycjeHistoria3 października 2022, 9:05
Kolejne wyróżnienie dla renowacji zamku w Szczytnie na Mazurach
 fot. UM Szczytno

"Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to ogólnopolska inicjatywa promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Renowacja zamku w Szczytnie została w tym konkursie wyróżniona.

Uroczysta Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród w XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." odbyła się 28 września 2022 r. w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym wydarzeniu udział wziął Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski wraz z prezesem Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego "ROMBUD" Panem Wiesławem Gołaszewskim.

Zamek Krzyżacki w Szczytnie jako jedyny z 18. finałowych obiektów otrzymał wyróżnienie oraz Nagrodę Instytutu Naukowego IBOA w Warszawie. Dodatkowo Warmińsko Przedsiębiorstwo Budowlane ROMBUD Sp. z o.o. Olsztyn może pochwalić się Nagrodą Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa za rewitalizację Zamku.

Zamek Krzyżacki w Szczytnie zrewitalizowany został w ramach projektu „Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rewitalizacja ta zakończyła się w czerwcu 2021 roku i obejmowała m.in. takie prace jak: konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku; budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem; przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych); wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej; budowę kładki pieszej; wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego); wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni); przeprowadzenie badań archeologicznych.

Dzięki zrealizowanej inwestycji mieszkańcy miasta zyskali nowy obiekt, który w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność Miasta Szczytno wśród turystów.

Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż Zamek Krzyżacki w Szczytnie to ten sam zamek, w którym pierwszy polski noblista literacki Henryk Sienkiewicz umieścił część fabuły swojej powieści pt. „Krzyżacy”. To tutaj miała być przetrzymywana Danusia, uprowadzona podstępnie córka Juranda ze Spychowa. Zamkowe lochy stały się też miejscem uwięzienia samego Juranda.

Zamek od dnia uroczystego otwarcia przyciąga wielu turystów i odwiedzających, których w zaledwie trzy miesiące było już ok. 100 tys. Mają oni możliwość obcowania z kulturą przez wzgląd na wiele koncertów, wystaw oraz różnego rodzaju spotkań odbywających się na terenie Zamku. Miasto zyskało idealne miejsce do organizowania wszelkich imprez, zabaw, gier oraz wydarzeń kulturalnych, którego dodatkowym plusem jest położenie w samym centrum, w bliskiej odległości od Jeziora Domowego Dużego i plaży miejskiej, które są głównym miejscem wypoczynku podczas wakacji.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Chłop z Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe