ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Komu przeszkadza pomnik panny z żabą w Giżycku na Mazurach?

Bieżące1 kwietnia 2023, 8:13Komentarzy: 5
Komu przeszkadza pomnik panny z żabą w Giżycku na Mazurach?
 fot. Wojciech Karol Iwaszkiewicz/facebook

Grupa osób będzie dziś protestowała w Giżycku przeciwko pomnikowi panny z żabą. Powód? Mają dość rzeźby nagiej kobiety w centrum miasta. Burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicza informuje, że protest jest legalny, ponieważ został zgłoszony przez organizatorów w Urzędzie Miejskim. Planowane jest również odpowiednie działanie, aby pomnik nagiej dziewczyny nie gorszył więcej mieszkańców miasta i turystów.

Rzeźba panny z żabą przedstawia postać dziewczyny przy fontannie. Niby nic w tym dziwnego, ponieważ pomnik nawiązuje do znanej mazurskiej legendy. Jednak okazuje się, że fakt, iż dziewczyna jest naga…zaczęło bulwersować sporą grupę mieszkańców Giżycka. Chcąc wymusić odpowiednie działania na władzach miasta postanowili zorganizować pikietę i utrudniać ruch samochodowy w centrum.

- W związku ze złożoną petycją do Rady Miejskiej – w sobotę od 12.00 planowana jest pikieta pod kinem "Fala" w sprawie "golizny Lemmory". Inicjatorzy sprzeciwiają się tej formie fontanny i żądają zmiany jej kształtu na formę "ubraną". Nie uważam, że obecna forma może siać zgorszenie, albo kogoś obrażać, ale demokracja, to demokracja. Petycję podpisało kilkaset osób i inicjatorzy tego protestu zamierzają blokować ruch pieszych na Placu Grunwaldzkim. Stawiają jeden podstawowy warunek: "panna z żabką powinna być ubrana! – informuje na swoim profilu na facebooku burmistrz Giżycka.

Włodarz chce złagodzić nastroje niezadowolonych z golizny pomnika, dlatego zaapelował do mieszkańców Giżycka z dość nietypową propozycją.

- Mam prośbę - jeżeli ktoś z Was posiada zbędny choćby strój kąpielowy niech przyniesie przed godz. 12.00 pod kino. Postaramy się spełnić żądania protestujących i uniknąć blokady ruchu w centrum. Pikieta jest legalna, uzyskała wszelkie wymagane uzgodnienia. Postarajmy się ubrać Lemmorę przed 12.00, aby uniknąć problemów z poruszaniem w sobotę w centrum Giżycka – dodaje Wojciech Karol Iwaszkiewicza burmistrz miasta.

Wzbudzająca takie kontrowersje rzeźba panny z żabą jest autorstwa zmarłego już Andrzeja Morawskiego – cenionego giżyckiego artysty.

Rzeźba nawiązuje do starej mazurskiej baśni. Galinda, córka rybaka mieszkającego na Wyspie Miłości na Niegocinie, chciała opuścić rodziców z ukochanym. Ojciec poprosił o pomoc czarownicę, która przemieniła chłopca w żabę. Gdy dziewczyna go rozpoznała, z rozpaczy zastygła w bezruchu.

Ten materiał był jedynie żartem na Prima Aprilis, który na swoim profilu na facebooku opublikował burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

- Tradycyjnie pierwszego dnia kwietnia możemy spodziewać się wszelkiego rodzaju żartów. Tak też było w moim tekście o rzekomej pikiecie w sprawie "golizny Lemmory", który był, "przedłużeniem" tegorocznego żartu Miesięcznika "Moje Giżycko". Większość z Was od razu to rozpoznała, ale dzisiaj punktualnie o 12.00 czekałem z Lemmorą na Was z czekoladkami. Każdy, kto przyszedł, otrzymał coś na osłodę. Dziękuję za poczucie humoru, miłe rozmowy przy fontannie, refleksje i pomysły. Do zobaczenia za rok! Miłego weekendu!  - wyjaśnił burmistrz Giżycka.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

 • 36
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 8
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts