ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Konsultacje w sprawie projektu turystycznego w Piszu na Mazurach

BieżąceInwestycje20 lutego 2024, 9:19Komentarzy: 1
Konsultacje w sprawie projektu turystycznego w Piszu na Mazurach
 fot. UM Pisz.

W niedzielę w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Piszu odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami, dotyczące koncepcji zagospodarowania szlaku turystyki wodnej Pisa-Narew wraz z zagospodarowaniem terenu plaży miejskiej w Piszu oraz strefy zamku piskiego.

Robert Żyliński - wiceprezes zarządu Architekci i Budownictwo Sp. z o.o. przedstawił prezentację dotyczącą wcześniej realizowanych projektów, a następnie zaprezentował koncepcję zagospodarowania szlaku Pisa-Narew.

Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy wnieśli swoje uwagi do prezentowanych slajdów, dotyczących poszczególnych punktów postojowych szlaku kajakowego.

- Zgodnie z zarządzeniem nr 23/2024 Burmistrza Pisza z dnia 31.01.2024 r. przedłuża się termin przedmiotowych konsultacji do dnia 29.02.2024 r. Chcielibyśmy także poinformować Państwa, że poza możliwością wypełnienia formularza poprzez portal e-konsultacje, istnieje także możliwość wysłania wypełnionego formularza na adres e-mail pisz@home.pl – informuje Urząd Miejski w Piszu.

Przypomnijmy, że Miasto Pisz zleciło już wykonanie kompleksowych interdyscyplinarnych wykopaliskowych badań archeologicznych. Prowadzi je zespół Mateusza Janczyńskiego z Pracowni Archeologicznej Pomerania z siedzibą w miejscowości Bojano.

Odkryto dotąd fundament bastionu z XVI w. oraz narożnik zamku średniowiecznego z fragmentami muru. Odsłonięto gotyckie piwnice południowego skrzydła zamku. Ich ściany są bardzo dobrze zachowane i znajdują się bardzo płytko pod powierzchnią terenu. Obecnie badane są granice zamku przy budynku OPIT; badane są kolizje zamku z sąsiadującą przepompownią ścieków i infrastrukturą towarzyszącą.

- Będziemy starali się pozyskać środki na przeniesienie przepompowni i dokończenie kolejnych etapów badań archeologicznych, architektonicznych i zabezpieczających odkryte relikty. Z uwagi na niszczącą siłę korzeni została wykonana konieczna wycinka drzew. Prace badawcze mają się zakończyć w lutym. Odsłonięte relikty architektury zostaną zabezpieczone. Po zakończeniu badań sporządzone zostanie sprawozdanie, a przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami i wytyczne konserwatora zabytków pozwolą podjąć dalsze kroki, dotyczące zagospodarowania wspomnianego terenu – informuje burmistrz Pisza.

W ramach tego projektu planowane jest powstanie szlaku o charakterze liniowo-strefowym, składającego się z szeregu miejsc i obiektów w ramach zintegrowanego Szlaku Pisa -Narew– Szlaku aktywnej turystyki wodnej i kulturowej, połączonych oznakowaną trasą, wzdłuż której znajdzie się Strefa Zamku Piskiego, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, infrastruktura turystyczna, parkingi, trasy doprowadzające, tablice informacyjne itp.

Pisz zamierza realizować projekt w następujących punktach: punkt startowy: jezioro Roś; punkt postojowy – Stanica wodna na Pisie, Strefa Zamku Piskiego i kolejne punkty postojowe w miejscowościach Niedźwiedzie, Borki, Szast, Dziadowo, Jeże.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka