ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Konsultacje w sprawie przebiegu drogi S16 przez Mazury przedłużone

Inwestycje10 listopada 2020, 6:56Komentarzy: 3
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe fot. mazury24.eu

Do 4 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przedłużyła konsultacje ws. planowanego przebiegu trasy S16 na odcinku Ełk-Knyszyn, który ma być elementem przyszłego szlaku Via Carpatia. Pierwotnie miały się one zakończyć 8 listopada.

W komunikacie na stronie GDDKiA podano, że stało się tak ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa.

Opinie są zbierane w ramach tzw. badania informacyjno-konsultacyjnego w ramach prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym dla tej inwestycji. Zbiera je - na zlecenie GDDKiA - projektant tego odcinka drogi, firma Schuessler-Plan Inżynierzy sp. z.o.o. Formularze dostępne są na stronie internetowej, oraz w urzędach gmin.

GDDKiA podaje, że plan zakłada, iż trasa ta miałaby być realizowana w latach 2024-2028 w systemie projektuj i buduj. Wykonawca tej inwestycji miałby być wyłoniony w 2024 r.

Już wcześniej informowano, że po zakończeniu konsultacji będą przeanalizowane i opracowane wszystkie uwagi, które wpłyną. Powstanie raport jako element Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla tej inwestycji. Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski tłumaczył w ostatnich dniach, że jeśli będą konieczne nowe opracowania, to może być wydłużony termin na przygotowanie STEŚ. Według obecnej umowy, studium ma powstać do listopada 2021 r.

Kontrowersje wokół przebiegu trasy

Przebieg trasy S16 na odcinku od Knyszyna do Ełku budzi emocje od początku, gdy zaczęły się prace projektowe, bo droga ma przebiegać przez największy polski park narodowy - Biebrzański. Park chroni jedne z najcenniejszych obszarów bagiennych w Europie, jest ostoją wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Swoje stanowisko w konsultacjach zajęła Fundacja dla Biebrzy, która negatywnie zaopiniowała wszystkie zaproponowane przez projektantów warianty trasy przez Biebrzański PN i zaproponowała własny wariant, omijający ten park od zachodu.

W tej sprawie zabrali również głos aktywiści z organizacji Ratujmy Mazury.

- Gospodarka lokalna na Mazurach potrzebuje dróg N-S, czyli takich jak DK61, która ułatwi przyjazd  np. turystom z Warszawy i południa Polski do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Bo to nie ciężarówki, które tranzytem przemkną tirostradą gwarantują nam pracę i zapewniają stabilność ekonomiczną regionu, ale właśnie turyści i ci, którzy zostawiają tutaj na Mazurach złotówki, którzy zadbają i umożliwią dobre, nowe miejsca pracy oraz ustabilizują rynek. Takie które wprowadzą zrównoważony rozwój dla naszego regionu, bez wprowadzania nieodwracalnych zniszczeń w środowisku naturalnym - czytamy w ich oświadczeniu.
 

Pozytywną opinię wydało natomiast starostwo powiatowe w Mońkach. O planach przebiegu przez teren Biebrzańskiego PN samorząd powiatu napisał, że proponowane przejście tej drogi przez ten park w rejonie obecnej drogi krajowej nr 65 i trasy kolejowej E75 (Rail Baltica) powiat uważa za najwłaściwsze rozwiązanie spośród proponowanych wariantów, a proponowane rozwiązania techniczne dla tego miejsca poprawią bezpieczeństwo.

- Nie do zaakceptowania dla naszych samorządów są warianty alternatywne, omijające rejon powiatu monieckiego, gdyż spowodują one wykluczenie w rozwoju naszych terenów, ograniczą na wiele dziesięcioleci potencjał inwestycyjny, który lokować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ekspresowej, pomijając między innymi tereny monieckie, co znacząco wpływać będzie na pogarszanie się kondycji lokalnej gospodarki - ocenia starostwo w Mońkach.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts