ReklamaA1- Ruciane Park

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – zalety i wady

Pozostałe28 września 2021, 10:10
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – zalety i wady

Poszukiwania mieszkania do kupienia wiążą się z podjęciem kluczowej decyzji: czy mieszkanie ma być z rynku pierwotnego, czyli nowe, czy z rynku wtórnego. Jedne i drugie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, chociaż częściej kupowane są te z rynku wtórnego. Jakie są zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego?

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego są przede wszystkim tańsze – o kilka, a czasem nawet kilkanaście procent. Dodatkowo zazwyczaj potrzeba mniej pieniędzy na ich wykończenie, a często można kupić mieszkanie w pełni wyremontowane i wyposażone, a więc po jego zakupie od razu można wprowadzać się do nowego lokum. Są to też mieszkania dostępne od ręki, a ich zakup trwa zwykle tyle, ile czasu trzeba na załatwienie kredytu. W przypadku mieszkań od dewelepora często mieszkanie dopiero jest w budowie, więc trzeba poczekać kilka miesięcy, a nawet dłużej aż zostanie wybudowane, żeby przystąpić do czasochłonnego wykończenia. Dużą zaletą mieszkań z rynku wtórnego często jest też ich lokalizacja i lokalna infrastruktura. Bliskość do sklepów, usług, szkół czy przystanków autobusów stanowi ogromne udogodnienie. Dodatkowo osiedla budowane 20 lat i więcej często mają dużo terenów zielonych, a bloki są wybudowane w znacznej odległości od siebie. Rynek wtórny jest też bardzo bogaty w oferty, a mieszkania są bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie idealne miejsce dla siebie.

Sprawdź oferty apartamentów wakacyjnych nad jeziorem - https://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/apartamenty-wakacyjne/nad-jeziorem/

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Wadą mieszkania z rynku wtórnego jest konieczność zapłacenia od niego podatku, który wynosi 2% wartości nieruchomości, a który nie obowiązuje przy zakupie nowego lokalu. Niestety w przypadku tanich mieszkań istnieje duże ryzyko ukrytych wad technicznych – niewłaściwa wentylacja, wadliwa instalacja mogą nastręczyć wielu problemów i wymusić przeprowadzenie kosztownego remontu. Często mieszkanie z rynku wtórnego jest również droższe w utrzymaniu, co wynika m.in. z wysokiego funduszu remontowego, w końcu starszy budynek wymaga większej ilości, gruntownych remontów.

Podsumowując, kupno mieszkania z rynku wtórnego ma swoje wady i zalety, a każdy sam musi dobrze przemyśleć, co będzie dla niego najlepszym wyborem. Istotną kwestią są również priorytety, którymi dana osoba kieruje się przy wyborze mieszkania.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy