ReklamaA1 - Gertis

Majówka otworzy sezon żeglarski na Mazurach

Pływanie po MazurachBieżące18 kwietnia 2022, 8:39
Majówka otworzy sezon żeglarski na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Jeszcze do środy potrwa znakowanie szlaków żeglugowych Wielkich Jezior Mazurskich przez pracowników Wód Polskich oraz członków Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie oznacza to jednak rozpoczęcia sezonu żeglarskiego na Mazurach. Ten powinien ruszyć podczas majówki.

Po jeziorach można żeglować przez cały rok, nawet bez wyznaczenia szlaków żeglugowych, ale wiąże się to wówczas z większym ryzykiem wypadku np. w wyniku wpłynięcia na kamienie.

Aby odpowiednio oznakować szlaki żeglugowe na Wielkich Jeziorach Mazurskich trzeba ustawić około 450 boi oraz 85 znaków brzegowych.

- Szlak rozstawiany jest na długości prawie 150 km, więc wymaga to czasu. Prace te trwają od kilku dni, planujemy ich zakończenie na najbliższą środę – poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Szlak żeglugowy ustawia się na jeziorach, by żeglarze wiedzieli, którędy bezpiecznie mogą żeglować – chodzi m.in. o bezpieczną głębokość na szlaku, o oznakowanie znajdujących się pod wodą przeszkód (w przypadku Mazur są to najczęściej ogromne kamienie).

- Zestaw pływający do ustawiania szlaku składa się z pchacza i barki, wyposażony jest w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi. Każdorazowo w stawianiu szlaku bierze udział 5 osób: kapitan, bosman oraz trzech marynarzy – podała rzecznik Wód Polskich.

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany jest szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego Nidy. Długość tego szlaku to 111 km. Obok szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

Sezon żeglugowy uznaje się za otwarty po wydaniu komunikatu nawigacyjnego w tej sprawie. Komunikat wydają Wody Polskie. Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w odniesieniu do Wielkich Jezior komunikat taki będzie wydany pod koniec kwietnia.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine