ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Malownicza i funkcjonalna plaża z czynu społecznego

BieżąceAtrakcje24 lipca 2019, 14:06Komentarzy: 1
Malownicza i funkcjonalna plaża z czynu społecznego
Plaża sołecka w Kolonii Rybackiej, nad brzegiem Święcajt  fot. Mazury24

Kiedyś była tu dzika plaża z ostrą skarpą. Dzisiaj plaża sołecka w Kolonii Rybackiej (niedaleko Węgorzewa) nad jeziorem Święcajty zachwyca malowniczymi widokami, miejscem do kąpieli i cumowania oraz funkcjonalnym zapleczem.

Zaledwie kilka kilometrów za Węgorzewem, jadąc w kierunku Giżycka, skręcając w prawo w Kolonii Rybackiej, najpierw asfaltową drogą, potem piaskową, przemierzając górkę, z której rozciąga się wspaniały widok na jezioro, dotrzemy do świetnie zagospodarowanej plaży sołeckiej. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na walory turystyczne, bowiem plaża powstała dzięki staraniom i wysiłkowi mieszkańców Kolonii Rybackiej.

W ramach czynu społecznego

Kilka lat temu mieszkańcy wsi położonej nad brzegiem Święcajt, dzikie kąpielisko z ostrą skarpą zamienili w plażę sołecką. Własnymi rękami (nierzadko własnym nakładem finansowym, a także środkami pozyskanymi z gminy oraz od prywatnych firm) uporządkowali teren, wyrównali ostrą skarpę, zagospodarowali miejsce do kąpieli. Zasadzili drzewka, krzewy i kwiaty. Zrobili wiaty, pod którymi można schronić się od słońca lub deszczu, posilić się przy stole, zjeść kiełbaski z ogniska, na które jest wyznaczone specjalne miejsce. Zagospodarowali teren na boisko i parkingi.

Woda, cisza, spokój…

Wspólnymi siłami postawili pomost, z którego roztaczają się malownicze widoki na Wyspę Tartaczną i Święcajty. Mieszkańcy Kolonii Rybackiej zadbali o ławki do siedzenia, stojaki na rowery, kosze i kontenery na śmieci, postawili także przenośną toaletę. Jest tu również wyznaczone miejsce do cumowania i wodowania łódek. Mieszkańcy sami sprzątają i dbają o porządek, sami koszą trawę.

Miejsce szybko stało się popularne zarówno wśród mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i wśród turystów. Ta oddalona od głównej drogi plaża jest cicha, można na niej w spokoju napawać się mazurskimi urokami. Wypoczywając tu pamiętajmy o tym, żeby szanować plażę, w którą mieszkańcy Kolonii Rybackiej wkładają tyle pracy i serca. 

Rozejrzyjcie się po tym malowniczym miejscu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew