ReklamaA1 - Sailing Machine

Mazurscy ratownicy proszą o pomoc

Bieżące11 maja 2021, 6:44Komentarzy: 4
Mazurscy ratownicy proszą o pomoc
 fot.  MOPR/facebook

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku jest w trudnej sytuacji finansowej. Ratownicy uruchomili konto, na które można wpłacać darowizny na rzecz organizacji i po raz pierwszy proszą o wsparcie.

Od wielu lat MOPR utrzymuje się z dotacji przydzielanych przez wojewodę – ta część idzie na pensje ratowników oraz marszałka województwa – to pieniądze na ubezpieczenia.

Środki te są na takim samym poziomie od 2012 roku i mogą nie wystarczyć do końca sezonu – mówi dyrektor biura MOPR Jarosław Sroka.

Dodatkowym źródłem dofinansowania były regaty i inne imprezy na wodzie, które ratownicy MOPR-u zabezpieczali, jednak z powodu pandemii od 2 lat nic się nie dzieje i placówka straciła w ciągu roku 150 tysięcy złotych.

Pieniędzy nie wystarcza na bieżące wydatki. W tym roku odeszło już 3 doświadczonych ratowników, ponieważ ich zarobki kształtują się na poziomie 2200 – 2400 złotych.

Teraz w MOPR pracuje 20 ratowników. Każdy z nich jest doświadczony i wykwalifikowany do prowadzenia akcji ratunkowych zarówno na wodzie, jak i na lodzie.

W pierwszej kolejności pieniądze, które otrzymamy od darczyńców, chcemy przeznaczyć na dodatki do pensji ratowników, którzy są wybitnymi fachowcami, a którzy teraz zarabiają śmiesznie mało – powiedział dyrektor MOPR Jarosław Sroka.

Pieniądze z darowizny zostaną także przeznaczone na usuwanie ewentualnych awarii sprzętu ratowniczego, bo od lat MOPR nie ma nowych łodzi.

Od wielu lat zakup paliwa do naszych łodzi finansował Orlen. W tym roku wciąż taka decyzja nie zapadła, dlatego w razie braku tego sponsora musimy mieć około 80 tysięcy złotych na paliwo – powiedział Jarosław Sroka.

Żeby poprawić swoją sytuacje finansową, ratownicy ogłosili zbiórkę #ratujMOPR. O wsparcie poprosili wszystkich miłośników Mazur.

Przez 22 lata my ratowaliśmy Was, teraz Wy uratujcie nas. W związku z trudną sytuacją finansową po raz pierwszy prosimy o wsparcie – zaapelowali i przyznali, że gdyby każdy z żeglarzy dokonał choćby symbolicznej wpłaty sytuacja służby uległaby poprawie.

Wpłaty dla MOPR można dokonywać na konto: 44 1240 5787 1111 0000 5757 3942

Na podstawie informacji PAP

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów