ReklamaA1 - Gertis

Mazurscy ratownicy wodni apelują o uwagę do żeglarzy. Mogą pojawiać się nowe przeszkody

Mazurscy ratownicy wodni apelują o uwagę do żeglarzy. Mogą pojawiać się nowe przeszkody
 fot. mazury24.eu

Mazurska Służba Ratownicza potwierdza, że poziom wód w mazurskich jeziorach systematycznie spada. To, oprócz problemu powolnego wysychania Mazur powoduje jeszcze jeden kłopot. Niższy poziom wód odsłania wiele nowych przeszkód wodnych.

- Na początku września ubiegłego roku informowaliśmy o niskich stanach wód w naszych jeziorach i o zagrożeniach, które się z tym wiążą. Ponieważ gołym okiem widać, że poziom wód w jeziorach spada z dnia na dzień, to pokusiliśmy się o porównanie danych bieżących i historycznych publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB – informuje Mazurska Służba Ratownicza. - Niestety dzisiejszy poziom wody w jeziorach jest jeszcze niższy niż we wrześniu zeszłego roku.

Mazurscy ratownicy wodni apelują o uwagę do żeglarzy. Mogą pojawiać się nowe przeszkody

Jak dodają mazurscy ratownicy wodni, niestety brakuje wodowskazu na Śniardwach, więc oficjalnie nie wiadomo jaki jest obecnie poziom tego akwenu, a przecież to jezioro mieści aż jedną trzecią zapasów wody na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

- Uważajcie na siebie, bo z jezior wyłaniają się kolejne podwodne przeszkody - ostrzega Mazurska Służba Ratownicza.

Wody Polskie wskazują, że przyczyną stopniowego obniżania się poziomu wód w mazurskich jeziorach jest susza hydrologiczna i meteorologiczna.

- Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy - poinformowały Wody Polskie.

Przykładem tego, że wody w jeziorach ubywa w ostatnich latach, jest Świętajno koło Szczytna. Pomosty, które kiedyś stały w wodzie, teraz są na lądzie. W niektórych miejscach woda cofnęła się o 20-30 metrów.

- Tendencja spadkowa poziomu lustra wody jest zauważalna na wszystkich jeziorach powiatu szczycieńskiego, ale również w systemie Wielkich Jezior Mazurskich – wyjaśni rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka