ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurscy ratownicy wodni otrzymają pieniądze na dalsze funkcjonowanie

Bieżące15 maja 2021, 7:11Komentarzy: 1
Mazurscy ratownicy wodni otrzymają pieniądze na dalsze funkcjonowanie
 fot. MOPR

Znalazły się środki dla Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Orlen zapewni paliwo ratownikom. Dofinansowanie zapowiedział też wojewoda warmińsko-mazurski. MOPR może dostać nawet 400 tysięcy złotych rządowego wsparcia.

Po interwencji mediów Orlen zapowiedział, że pozytywnie rozpatrzy wniosek ratowników MOPR o pomoc w zakupie paliwa. Kwota wsparcia ma wynosić 120 tysięcy złotych.

W przypadku, gdy ratownicy nie wykorzystają na paliwo całej sumy, będą mogli za pozostałą część kwoty zakupić nowy sprzęt ratunkowy.

W czwartek z ratownikami w bazie w Giżycku spotkał się wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wojewoda zapowiedział, że są pieniądze na wsparcie działalności ratowników na Mazurach. Dzięki nagłośnieniu sprawy przez media i po naciskach lokalnych polityków m.in. senator Małgorzaty Kopiczko i posła Michała Wypija, znalazły się dodatkowe środki.

Zostanie ogłoszony również dodatkowy konkurs, do którego przystąpią trzy podmioty zapewniające bezpieczeństwo na wodzie na Mazurach - MOPR, Szkoła ratownictwa Podwodnik i OSP Szeligi. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma otrzymać 400 tysięcy złotych, pozostałe organizacje łącznie 100 tysięcy złotych.

To jednak nie jedyne wsparcie dla Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odezwali się do nas też inni sponsorzy. Pomoc finansową zadeklarowało m.in. PZU.

- Mamy też ogromny odzew od lokalnych przedsiębiorców, którzy chcą nam też pomóc w inny sposób. Sporo pracy wykonał też burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. Wszystkim chcę bardzo podziękować - mówi na antenie RMF dyrektor biura MOPR Jarosław Sroka.

Ratownicy podkreślają, że aby uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji i problemów finansowych potrzebne jest systemowe rozwiązanie, czyli finansowanie na poziomie rządowym, podobnie jak to działa w TOPR i GOPR.

Gdybyśmy nie musieli co roku stawać w konkursach i martwić się o pieniądze, budżet, to moglibyśmy skupić się tylko na bezpieczeństwie, kształceniu kadry. Stałe finansowanie pomogłoby też zatrzymać doświadczonych ratowników - przyznaje ratownik.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka