ReklamaA1 - Przystań Nautica

Mazurska Pętla Rowerowa już oficjalnie otwarta

BieżąceInwestycje6 czerwca 2023, 4:46Komentarzy: 14
Mazurska Pętla Rowerowa już oficjalnie otwarta
 fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Mazurska Pętla Rowerowa jest nowym produktem turystycznym i przykładem współpracy ponad 20 partnerów.  To trasa rowerowa wynosząca 300 km wokół Wielkich Jezior Mazurskich. 2 czerwca br. odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Mazurska Pętla to 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.

W wydarzeniu udział wzięli Członek Zarządu Województwa Jolanta Piotrowska, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Waldemar Królikowski, Prezes Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie Piotr Jakubowski, Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, partnerzy projektu, w tym przedstawiciele nadleśnictw i samorządowcy z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz młodzież z giżyckich podstawówek.

W ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej wytyczono i przygotowano trasę rowerową wraz z jednolitym oznakowaniem oraz wybudowano 18 wystandaryzowanych Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 9 wież widokowych.

Mazurska Pętla Rowerowa już oficjalnie otwarta

Trasa jest bardzo urozmaicona pod kątem zarówno trudności jak i nawierzchni. Są na niej odcinki szutrowe, leśne, górskie czy utwardzone płaskie. A wszystko wokół jezior, wśród lasów i pól uprawnych, ale też przez miejscowości turystyczne czy przy miejscach historycznych.

Wzdłuż pętli rozlokowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów pozwalające na chwilę odpoczynku i dające możliwość skorzystania z toalety czy podładowania baterii. Jest to infrastruktura wypoczynkowa, z wiatami, dostępem do prądu czy stojakami rowerowymi. Każde z tych miejsc może stanowić punkt wypadowy do najbliższych, lokalnych atrakcji. Podobne funkcje pełnią też wieże widokowe – wyróżnia je jednak funkcja podstawowa – są miejscami idealnymi do obserwacji okolicznej przyrody z „wyższego poziomu”.

Mazurska Pętla Rowerowa jest projektem realizowanym w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, a więc uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt całej inwestycji to 81,5 mln zł, z czego 47, 1 mln to wkład Funduszy Europejskich.

Projekt realizowany jest w szerokim partnerstwie samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 (które jest beneficjentem projektu) oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior.

Dla partnerów inwestycja stanowi przede wszystkim wzmocnienie ich atrakcyjności turystycznej. Nowe i ustandaryzowane trasy są bardziej atrakcyjne z kilku powodów. Są ze sobą powiązane – można z niej korzystać w dowolnej konstelacji czy kolejności, ale przede wszystkim są bezpieczniejsze. Ruch rowerowy wyprowadzany jest z dróg publicznych na dedykowane odcinki.

Cała trasa jest tak wytyczona, aby turysta rowerowy mógł korzystać też z innych atrakcji – przepłynąć się statkiem, odwiedzić historyczne twierdze czy posmakować specjałów lokalnej kuchni.

Poza atrakcyjnością turystyczną istotny jest też element dbałości o środowisko przyrodnicze stanowiące podstawę lokalnej gospodarki.

Tworząc atrakcyjny dla turysty produkt zminimalizowano „dziki ruch turystyczny” poza szlakami i kieruje gości do przygotowanej i obsługiwanej infrastruktury. Ogranicza się więc antropopresję na najbardziej naturalne obszary i przenosi wszelki wpływ na powstałe elementy Pętli.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

 • 22
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts