ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Mazurska Pętla Rowerowa. Ukończono kolejne inwestycje

BieżąceInwestycje15 czerwca 2022, 6:46Komentarzy: 2
Mazurska Pętla Rowerowa. Ukończono kolejne inwestycje
 fot. Paweł Krasowski/UM Mrągowo

W ramach budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej powstały w Mrągowie dwie wieże widokowe i Miejsce Obsługi Rowerzystów. Dodatkowo na Górze Czterech Wiatrów znajduje się trzecia wieża. Inwestycje zrealizowano również w gminie Ruciane-Nida.

Mazurska Pętla Rowerowa rośnie w oczach i już wkrótce będzie niezwykłą atrakcją turystyczną regionu.

Jak informuje Urząd Miejski w Mrągowie, na terenie tej mazurskiej gminy wykonano już ważne inwestycje związane z projektem.

Miejsce Obsługi Rowerzystów w Mrągowie

Na os. Grunwaldzkim, na plaży zlokalizowano Miejsce Obsługi Rowerzystów, które umożliwia organizację postojów. Składa się z dwóch wiat. W jednej z nich zainstalowano stoliki, ławki, a także stojaki na rowery. W drugiej znajduje się zaplecze sanitarne. Przy Miejscu Obsługi Rowerzystów znajduje się wieża widokowa, której wysokość to prawie 11,5 m. Konstrukcja jest zadaszona i wykonano ją ze stali i drewna. Składa się z trzech platform widokowych.

Wieże widokowe w Mrągowie w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej

Na terenie Mrągowa znajdują się dwie wieże widokowe. Wysokość każdej to 11,5 m. Konstrukcja jest zadaszona i wykonano ją ze stali i drewna. Składa się z trzech platform widokowych.

Na os. Grunwaldzkim, na plaży oprócz wieży widokowej zlokalizowano Miejsce Obsługi Rowerzystów.

Na os. Mazurskim, przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji mieści się druga wieża widokowa.

Kolejne inwestycje związane z Mazurską Pętlą Rowerową pojawiły się w gminie Ruciane-Nida.

Ukończono już dwa Miejska Obsługi Rowerzystów w miejscowościach Ruciane-Nida i Karwica. Wszystkie wyposażone są w zadaszenie, miejsca parkingowe dla rowerów, toalety, dostęp do prądu, ławki ze stołami, kosze na śmieci.

W miejscowości Krzyże wybudowano natomiast wieżę widokową z panoramą jeziora Nidzkiego.

Mazurska Pętla Rowerowa. Ukończono kolejne inwestycjefot. Mazurska Pętla Rowerowa/facebook

Mazurska Pętla Rowerowa to projekt nadzorowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. W założeniach ma to być 301 kilometrów głównego szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz kolejnych 500 km w ramach około 20 lokalnych tras rowerowych.

Dodatkowo całość Pętli ma zostać jednolicie oznakowana, wyposażona w miejsca do odpoczynku, miejsca widokowe czy wypożyczalnie sprzętu. Jednym z założeń projektu jest również stworzenie jednolitego systemu informacji turystycznej oraz jednolitej promocji szlaku.

Mazurska Pętla Rowerowa. Ukończono kolejne inwestycje

Realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.

Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek –  Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.

W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty - członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Tło Dla Mew - domki

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów