ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurska Służba Ratownicza podsumowuje sezon na jeziorach

Bieżące23 września 2023, 8:00
Mazurska Służba Ratownicza podsumowuje sezon na jeziorach
 fot. Mazurska Służba Ratownicza.

Sezon żeglarski jeszcze się nie skończył a sprzyja temu wyjątkowo pogodny wrzesień. Mimo tego Mazurska Służba Ratownicza postanowiła już podsumować swoje działania w czasie wakacji.

W okresie wakacji 2023 roku ratownicy Mazurskiej Służby Ratowniczej interweniowali na wodzie 34 razy i udzielono pomocy 58 osobom. Niestety jedna osoba utonęła. 61 osób odniosło obrażenia w różnych zdarzeniach na mazurskich jeziorach. Dwie osoby trzeba było przekazać do Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Zdarzył się również jeden fałszywy alarm. W tym okresie Mazurska Służba Ratownicza wykonała również 51 rejsów patrolowych.

- W porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku, nastąpił stosunkowo niewielki wzrost liczby interwencji – informuje Mazurska Służba Ratownicza. - Jak widać mieliśmy sporo pracy, ale mamy nadzieję, że do końca roku będzie znacznie mniej interwencji.

Mazurska Służba Ratownicza została założona czerwcu 1978 i jest pierwszą wodną służbą ratowniczą na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Założycielami była grupa żeglarzy z Kędzierzyna-Koźla, skupiona w klubach żeglarskich działających przy dużych zakładach pracy (m.in. Żegluga na Odrze, ZA Kędzierzyn, ZCh Blachownia).

Początkowo rezydowali nad jeziorem Tyrkło u sołtysa na podwórku. Później przenieśli się do obecnej siedziby nad jeziorem Śniardwy w pobliżu Okartowa.

Swoim działaniem Mazurska Służba Ratownicza obejmuje rejon południowych Jezior Mazurskich ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Śniardwy, współdziałając z wszystkimi organizacjami związanymi z ratowaniem życia ludzkiego: Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, MOPR czy lokalnymi oddziałami WOPR. Mazurska Służba Ratownicza prowadzi swoją działalność przez cały rok, a dyżury są całodobowe. Członkowie tej służby to doświadczeni oficerowie żeglugi, nurkowie i ratownicy, którzy w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień lub w nocy mogą iść do akcji, aby ratować życie ludzkie.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz