ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurski Park Krajobrazowy zaprasza na wędrówki piesze i rowerowe

Mazurski Park Krajobrazowy zaprasza na wędrówki piesze i rowerowe
 fot. mazury24.eu

Jeśli lubicie piesze lub rowerowe wędrówki po Mazurach, to Mazurski Park Krajobrazowy organizuje w najbliższym czasie ciekawe propozycje wspólnych spacerów i wypadów rowerowych.

- Proponujemy spotkania w dwie wybrane soboty kwietnia, maja i czerwca, zawsze o 9:30 przy siedzibie Parku w Krutyni. Wyjścia nie mają ograniczeń wiekowych i kondycyjnych. Uczestnicy zobowiązani są pamiętać o właściwym doborze odzieży, sprzęcie turystycznym i ewentualnym prowiancie – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Mazurski Park Krajobrazowy zaprasza na wędrówki piesze i rowerowe

Mazurski Park Krajobrazowy znajduje się na terenie gmin Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane-Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce.

Został utworzony w grudniu 1977 roku mocą uchwał Wojewódzkich Rad Narodowych w Suwałkach i w Olsztynie (na podstawie uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z 1970 roku). Celem jego utworzenia było zachowanie wartości malowniczego, jeziornego krajobrazu polodowcowego, bogatej fauny i flory, a także wartości kulturowych i historycznych Polski północno-wschodniej. W regionie, w którym powstał Park ścierają się wpływy klimatu kontynentalnego i morskiego z czynnikami lokalnymi, tworząc specyficzny mikroklimat.

Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy o powierzchni 11 416 ha (wraz z jeziorami Kaczerajno i Seksty). Inne większe jeziora to: Bełdany (940,6 ha), Mokre (814,78 ha), Łuknajno (692,3 ha), Mikołajskie (498 ha), Warnołty (465 ha) i Zdróżno (252,3 ha). W dorzeczu Krutyni znajduje się ponad 20 małych, śródleśnych jeziorek dystroficznych.

W skład Parku wchodzi północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. W przyszłości planowane jest na części Mazurskiego Parku Krajobrazowego utworzenie parku narodowego.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts