ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurski port z nagrodą Przyjaznego Brzegu

Bieżące13 maja 2022, 6:03Komentarzy: 4
Mazurski port z nagrodą Przyjaznego Brzegu
 fot. mazury24.eu

Laureatem nagrody Przyjaznego Brzegu został port Nautica Marina (dawniej port Tabat) zlokalizowany nad jeziorem Niegocin na Mazurach. Nagrodę otrzymał „za wzorcową rewitalizację starego portu i jego otoczenia”.  

29 marca 2022 r. odbyło się posiedzeniu Jury Konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, którego zadaniem było wyłonienie tegorocznych zwycięzców.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania, napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń, bardzo różnorodnych, rekomendujących różne formy aktywności na rzecz turystyki wodnej. Zgłaszano obiekty infrastrukturalne, ale także władze samorządowe szczególnie aktywne na polu promocji turystyki, organizatorów imprez wodniackich, działań ekologicznych, fotografów, edytorów, animatorów kultury, wreszcie pisarzy i poetów.

A wspólnym mianownikiem tych podmiotów jest miłość do turystyki wodnej, poszanowanie przyrody, zrównoważony rozwoju oraz działania na rzecz lokalnych społeczności.      

Port Nautica Marina w Wilkasach został doceniony za kompleksową rewitalizację starego portu i jego przeobrażenie w nowoczesną marinę oraz zagospodarowanie zaniedbanego otoczenia portu i jego całkowitą przemianę w miejsce atrakcyjne dla turystów.

Nautica Marina to nowy port na zachodnim brzegu jeziora Niegocin, który zastąpił port Tabat. Leży przy wyjściu kanału niegocińskiego na jezioro. Port został zbudowany od podstaw, w stosunku do układu portu Tabat, zmienił się rozstaw kej, głębokość oraz samo wejście do portu.

Wszystkie media są dostępne na pomostach, z których dwa środkowe przeznaczone są dla rezydentów. Teren portu zielony i bardzo zadbany, przy kanale plaża z leżakami, bar BBQ oraz piękny plac zabaw z małymi trampolinami. W porcie zainstalowano pompę do odbioru nieczystości.

Port leży w Wilkasach i jest położony blisko Giżycka (wodą ok. 2 km), do centrum około 700m.

Zaciszny port rezydencki, otoczony terenami zielonymi, przyciąga atmosferą wypoczynku i widokiem słońca wschodzącego nad taflą jeziora.

Konkursu Przyjazny Brzeg jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Centrum Turystyki Wodnej, przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury, Polska Organizacją Turystyczną, Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

Celem konkursu jest kształtowanie w społecznej świadomości wartości polskich wód i znaczenia właściwego zagospodarowania ich brzegów z myślą o wodniakach. W konkursie honorowane są osoby fizyczne i prawne, których koncepcje i działania najlepiej służą temu celowi.

Przypomnijmy, że w 2021 r. nagrodę Przyjaznego Brzegu zdobyła również inwestycja na Mazurach – nowa śluza Guzianka II.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Tło Dla Mew