Mazurskie borsuki na zdjęciach Jana Olchówki

30 marca 2020, 15:01 fot. Jan Olchówka

Jednym z rdzennych mieszkańców Mazur jest borsuk europejski, pieszczotliwe nazywany przez nas borsukiem mazurskim (przyznacie, że lepiej to brzmi). Dzięki naszemu stałemu miłośnikowi Mazur, którym jest Janek Olchówka, możemy Wam dziś zaprezentować zdjęcia tych pięknych zwierząt wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Niektóre borsuki widoczne na zdjęciach były już bohaterami opublikowanego filmiku nakręconego przez foto pułapkę, udostępnionego nam również przez Janka.

Borsuki są wszystkożerne, a o ich diecie decyduje zwykle pokarm dostępny w okolicy siedliska. Najważniejszym źródłem pożywienia są dżdżownice, wiele gatunków roślin i młode ssaki oraz większe owady. Borsuki są również padlinożerne... nie wzgardzą zbożem czy owocami. Borsuki polują też na drobne zwierzęta takie jak koty i króliki, sporadycznie zadowolą się również ptactwem. Podczas zimy lub suszy borsuk jest również mało wybredny.

Na siedliska wybiera lasy mieszane i liściaste z bogatym podszytem, często otoczone polami i terenami podmokłymi. Nory kopie samodzielnie, potrafi jednak zadomowić się w bliskim sąsiedztwie człowieka (jamy pod budynkami).

Okres godowy trwa od lutego do października ale najczęściej w sierpniu dochodzi do właściwej kopulacji. Co ciekawe, nie oznacza to, iż 7-8 tygodni później pojawią się młode. W przypadku złych warunków środowiskowych, zapłodnione jajeczka mogą być przechowywane 7-15 miesięcy a dopiero potem, po implantacji może nastąpić okres ciąży. Zwykle rodzi się od 1 do 5 młodych, które przez kolejne 8 tygodni karmione są mlekiem matki.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka