ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Mazurskie Ciekawostki. Klasztor Starowierców w Wojnowie

BieżąceHistoria1 maja 2022, 8:42
Mazurskie Ciekawostki. Klasztor Starowierców w Wojnowie
 fot. mazury24.eu

Mazurskie ciekawostki – w tym cyklu krótkich informacji publikowanych na łamach portalu mazury24.eu chcemy Wam jeszcze przed sezonem turystycznym pokazać na Mazurach miejsca nieoczywiste, a jednak ciekawe, do których być może jeszcze nie dotarliście. Zdecydowanie zaś warto jest odwiedzić.

Tym razem zachęcamy Was do odwiedzin miejscowości Wojnowo na Mazurach, w pobliżu miasta Ruciane-Nida.

Tam znajdziemy dawny klasztor żeński Starowierców. Przy nim zaś niewielką cerkiew prawosławną. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce na Mazurach jako świadectwo obrządku religijnego, który obecnie już zanika.

Klasztor pełni obecnie funkcję Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców.

Skąd się wzięli Starowiercy na Mazurach?

Starowiercy, czyli wyznawcy prawosławia niereformowanego, przybyli na teren Mazur w XIX wieku, uciekając z Rosji przed prześladowaniami. Tu znaleźli spokój i możliwość wyznawania swojej wiary. Jednak w późniejszym okresie większość z nich przeszła na prawosławie zreformowane.

Obiekt swój największy rozkwit przeżywał do czasu wybuchu I wojny światowej. Mniszki, oprócz pracy i modlitwy, opiekowały się również osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Po zakończeniu działań wojennych klasztor stopniowo podupadał. W 2006 r. zmarła ostatnia zakonnica tego obrządku.

Klasztor znajduje się na końcu wsi Wojnowo. Zabudowania świątynne i gospodarcze otacza mur. Po jego minięciu zobaczymy budynek świątynny oraz molennę czyli dom modlitw. W przedsionku budynku znajdują się zdjęcia ukazujące Wojnowo z okresu przed II wojną światową.

W środku warto też zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków oraz zabytkowy żyrandol z 32 świecami.

Warto również odwiedzić cmentarz Starowierców przy klasztorze, gdzie spoczywają żyjące tu mniszki. Ciekawostką jest fakt, że charakterystyczny krzyż prawosławny lokowany był w nogach grobu i zwrócony na wschód.

Można zwiedzić mazurski klasztor, można też nocować

Klasztor obecnie znajduje się w rękach prywatnych i można tu wynająć pokoje noclegowe i spędzić czas rozkoszując się ciszą i pięknem mazurskiej przyrody.

Goście mogą liczyć na posiłki, wynajęcie łódek czy bryczki konnej. Funkcjonuje tu również prywatne Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców, gdzie odbywają się warsztaty z pisania ikon.

Klasztor czynny jest codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts