ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurskie ciekawostki. Rezerwat Zakręt

Bieżące23 kwietnia 2022, 7:15
Mazurskie ciekawostki. Rezerwat Zakręt
 fot. mazury24.eu

Mazurskie ciekawostki – w tym cyklu krótkich informacji publikowanych na łamach portalu mazury24.eu chcemy Wam jeszcze przed sezonem turystycznym pokazać na Mazurach miejsca nieoczywiste, a jednak ciekawe, do których być może jeszcze nie dotarliście. Zdecydowanie zaś warto jest odwiedzić.

Niezwykłe miejsce na Mazurach, przy wsi Krutyń. Trzykilometrowa ścieżka przyrodnicza to gratka dla tych wszystkich, którzy chcą poznać wspaniałą, dziewiczą przyrodą Mazur. Mamy tu trzy bagienne jeziorka otoczone pierwotnym lasem. Razem tworzą rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Zakręt położony jest kilometr na zachód od wsi Krutyń, przy drodze do jeziora Mokrego. Trasa zlokalizowana jest w lesie przy wsi Krutyń niedaleko Mrągowa. Trafić tam nie jest prosto. Za mostem na rzece Krutyni musimy iść w stronę lasu jaworową alejką, a następnie drogą przez las. Przy szlabanie musimy minąć dąb nazwany „Dębem Krutyńskim”. Po 500 metrach dotrzemy do wejścia do rezerwatu. Ujrzymy tu dwa splecione ze sobą drzewa nazywane „zakochaną parą”.

Poruszamy się specjalnie wytyczonymi ścieżkami, często połączonymi drewnianymi pomostami. Przy jeziorku znajduje się pomost, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki przyrody. Możemy tu obejrzeć rozmaitą roślinność, charakterystyczne, zarastające jeziorka leśne.

Na terenie rezerwatu możemy spotkać liczne gatunki ptaków oraz zwierzęta – niewielkie gryzonie oraz jeleniowate. W lesie znajdziemy ponad stuletnie sosny, niskorosłe, o niewielkim obwodzie, często pokrzywione w wewnętrznej partii od strony jeziora. Wejście jest bezpłatne.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts