ReklamaTSA

Mazurskie miasta zimą. Zaglądamy do „białego” Pisza

Bieżące20 stycznia 2024, 10:13
Pisz na Mazurach zimą.
Pisz na Mazurach zimą. fot. mazury24.eu

Mazury są krainą jedyną w swoim rodzaju – zachwycamy się jej pięknem, przyrodą, zabytkami, akwenami, niewielkimi wioskami oraz klimatycznymi miasteczkami. Z reguły te widoki podziwiamy latem, podczas sezonu turystycznego. A jak Mazury i mazurskie miasteczka wyglądają…zimą? Tym razem zajrzeliśmy do zimowego Pisza.

Wszyscy dobrze je znamy latem, w czasie sezonu urlopowego. Gwarne, kolorowe, pełne ludzi i wielu letnich atrakcji. Natomiast zimą się uspokajają. Nabierają innego wymiaru. Jest ciszej, spokojniej, jakby sennie. Ma to swój urok. Mazurskie miasta zimą również warto odwiedzić – a przekonacie się o tym oglądając nasze zdjęcia.
 

Jak mazurskie miasta i miasteczka wyglądają zimą?

Mazurskie miasta, często jeszcze ustrojone w świąteczne iluminacje wyglądają inaczej, nieco magicznie, niezwykle. Wiele z nich skrzy się wspaniałym światłem neonów i lamp, zachęcając do zimowych spacerów. Jednak trzeba przyznać, że również zimą mają swój całkiem inny, niemal magiczny urok.

Nie da się ukryć, że Pisz w zimowej scenerii ma swój niesamowity urok. Jeśli więc będziecie tą porą roku na Mazurach, w czasie ferii czy po prostu podczas weekendu, warto do Pisza zajrzeć i obejrzeć to miasteczko w „zimowym klimacie”.
 

Tu zobaczycie jak Pisz wygląda w zimowej scenerii „z lotu ptaka”:  Zobacz Pisz z góryCo warto zobaczyć w Piszu na Mazurach?

Kamienna baba w Piszu

O pruskim pochodzeniu miejscowości świadczy przede wszystkim tzw. Kamienna Baba – historyczna pozostałość po tych ludach. Do dziś nie wiadomo właściwie do czego Prusom służyły te pomniki. Więcej historycznych ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które będąc w mieście po prostu trzeba odwiedzić.


Ratusz w Piszu

Ratusz w Piszu – neogotycki, przepiękny obiekt wybudowany w roku 1900. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Piskiej, siedziba Starostwa Powiatowego oraz Urząd Stanu Cywilnego. Obiekt jest idealnym przykładem neogotyckiego stylu z idealnymi proporcjami. Budynek ma dwie kondygnacje, poddasze i piwnice.


Dom Królewski w Piszu

Chociaż jak sama nazwa wskazuje powinien tu przebywać jakiś król, to jednak jest to tylko legenda. Tak nazywa się jeden z zabytkowych budynków w Piszu, choć nie wiadomo na pewno czy właśnie w nim przebywała jakaś „koronowana głowa”. Faktem jest, że polski król August II Mocny przebywał w Piszu na zaproszenie księcia Fryderyka III Hohenzollerna w 1698 r.


Wieża Ciśnień w Piszu

Niezwykły zabytek architektury, który obecnie pełni funkcję wieży widokowej oraz restauracji. Wieża ciśnień w Piszu została wybudowana w 1907 r. i funkcjonowała jako część miejskiego wodociągu do roku 1992. Teraz nadal służy miastu jako atrakcja turystyczna. Jej wysokość to 38 metrów.


Rejs statkiem Smętek po mazurskich jeziorach

Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, choć niekoniecznie preferujący wysiłek fizyczny, mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem „Smętek”, których chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Widoki i wrażenia niezapomniane. Ci, którzy preferują bardziej aktywny styl wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakami rzeką Pisą lub żeglugę po okolicznych jeziorach.


Kąpielisko przy Jeziorze Roś

Pisz to również świetne miejsce dla miłośników odpoczynku na plaży i kąpieli wodnych. Zmodernizowane w 2013 r. kąpielisko miejskie przy jeziorze Roś oferuję wspaniałą plażę, wygodne i bezpieczne zejście do wody, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, plac zabaw, zadaszone wiaty.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts