ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Mazurskie Opowieści. Poznaj historię śluzy Karwik

BieżąceHistoria11 stycznia 2022, 9:15
Mazurskie Opowieści. Poznaj historię śluzy Karwik
Śluza Karwik na Mazurach. fot. mazury24.eu

Tym razem w cyklu Mazurskie Opowieści Tadeusza Sakowskiego o śluzie Karwik na Kanale Jeglińskim. Jak zawsze możemy liczyć na wspaniałą opowieść o tych dobrze znanych i tych mniej faktach o Mazurach.

Śluza na Kanale Jeglińskim wybudowana została w latach 1845-1849 r. Znajduje się w pobliżu jeziora Seksty. Dzięki niej możliwa jest żegluga pomiędzy jeziorami: Roś i Śniardwy (przez jez. Seksty). Nie jest tak uczęszczana i pojemna jak śluza Guzianka, jednak stanowi ważny szlak komunikacji wodnej w Krainie Wielkich jezior Mazurskich w stronę Pisza.

Śluza Karwik to duża budowla hydrotechniczna ze sporych rozmiarów kanałem i bocznym jazem, którym odprowadzany jest nadmiar wód z Wielkich Jezior Mazurskich do jeziora Roś i rzeki Pisy. Uruchamiana jest napędem elektrycznym.

Umiejscowiona jest na kanale Jeglińskim – najdłuższym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (650 m od jeziora Seksty i 4,70 km od jeziora Roś).

Na rok 2022 Wody Polskie zapowiadają przebudowę śluzy i jazu Karwik. Przebudowane zostanie także zaplecze techniczne do obsługi szlaku w Mikołajkach (nabrzeże jeziora Mikołajskiego) i Giżycku (nabrzeże jeziora Niegocin). Udrożniony zostanie również kanał Śniardwy – Roś oraz newralgiczne miejsca na całym szlaku żeglownym systemu Wielkich Jezior Mazurskich.

- Dzięki realizowanym pracom, kanały będą posiadały parametry żeglugowe przewidziane dla klasy drogi wodnej Ia, poprawi się bezpieczeństwo na całym szlaku żeglownym Pisz – Węgorzewo i jego bocznych odgałęzieniach oraz zwiększy się atrakcyjność regionu, co niewątpliwie wpłynie na jego rozwój społeczno-gospodarczy – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik Wód Polskich w Białymstoku.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - system czarterów