ReklamaA1- Mazurski Raj - LATO 2022

Mazurskie Opowieści Tadeusza Sakowskiego. Poznajcie historię śluzy Guzianka

BieżąceHistoria7 stycznia 2022, 7:48
Mazurskie Opowieści Tadeusza Sakowskiego. Poznajcie historię śluzy Guzianka
Śluza Guzianka I na Mazurach. fot. mazury24.eu

Nasi Czytelnicy uwielbiają „Mazurskie Opowieści” Tadeusza Sakowskiego. Tym razem nasz bohater opowiada ciekawe historie o zabytkowej śluzie Guzianka I na Mazurach, a także o pamiętnym wypadku z 2004 r.

Mimo wybudowania nowoczesnej śluzy – Guzianka II, jej starsza wersja nadal nie została wyłączona z użytku i cieszy się dość dużym ruchem jednostek pływających. Jednak obiekt jest w złym stanie technicznym. Dlatego w 2022 r. dojdzie do modernizacji tego obiektu.

Śluza została wybudowana w 1879 r. i do tej pory była najbardziej uczęszczaną śluzą w Europie.

- Każdego roku różnicę poziomów wody przez „starą Guziankę” pokonywało ponad 15 tysięcy jednostek pływających – mówi rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

W minionym sezonie żeglugowym, od maja do października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II prześluzowanych zostało blisko 20 tysięcy jednostek pływających. Dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany pokonało przez „starą” Guziankę prawie 7 tysięcy jednostek, zaś przez nową, oddaną do użytku w ubiegłym sezonie, prawie 13 tysięcy.

Warto też wspomnieć o poważnym zdarzeniu, do którego doszło 30 sierpnia 2004. Wypadek spowodował statek Żeglugi Mazurskiej „Odylia”. Jednostka płynąca Rucianego-Nidy wpłynęła do śluzy i niespodziewanie silnie uderzyła w dolne wrota Guzianki.

Żaden z 16 pasażerów statku na szczęście nie został ranny. Śledztwo prowadzone już po zdarzeniu wykazało, że nastąpiła awaria biegu wstecznego na jednostce oraz że kapitan miał 0,67 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W wyniku uderzenia wrota wypadły z zawiasów i musiały zostać zdemontowane i wyremontowane w stoczni Żeglugi Mazurskiej. Przez pewien czas jachty były śluzowane za pomocą dźwigu.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - DreamBoat

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato