ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Mazurskie samorządy chcą zmiany przebiegu linii kolejowej Rail Baltica

Inwestycje16 grudnia 2020, 8:35Komentarzy: 1
Mazurskie samorządy chcą zmiany przebiegu linii kolejowej Rail Baltica
 fot. UM Olecko

W Olecku przedstawiciele subregionu EGO zaproponowali, by trasę z Ełku do Suwałk poprowadzić właśnie przez to miasto. Odbyło się także  spotkanie samorządowców z Marszalkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawie modernizacji linii kolejowej nr 41 (Gołdap – Olecko – Ełk).

Szybka kolej bałtycka obejmie Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Polski odcinek dwutorowej linii jest już w części gotowy. Gorzej jest u naszych sąsiadów, gdzie prace nadal stoją pod znakiem zapytania.

- Skoro będzie nowe projektowanie i nowy budżet, staramy się, aby decydenci poważnie przemyśleli trasę przez Olecko - mówi Karol Sobczak, burmistrz Olecka.

W tych staraniach Olecko poparło Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Lider w EGO", skupiające samorządy na terenie powiatów: ełckiego, gołdapskiego i oleckiego. Samorządy kładą nacisk na aspekt turystyczny rozwoju kolei w tej części regionu. Do Gołdapi kolej nie dojeżdża od lat, a tory dawno zarosły. W szybkiej kolei nadzieje upatrują też lokalni przedsiębiorcy. 

Mazurskie samorządy chcą zmiany przebiegu linii kolejowej Rail Baltica

PKP PLK zleciły opracowanie studium wykonalności odcinka z Ełku do granicy państwa trzy lata temu. Podniesienie prędkości do 160 km/h dla pociągów wymagało będzie wytyczenia linii w większości nowym szlakiem. Ten od Olecka ma być oddalony o kilkanaście kilometrów.

Na początku grudnia ogłoszono przetarg na modernizację stacji kolejowej Ełk. Koszt prac to 700 mln. zł. To pierwszy etap budowy szybkiej kolei z Ełku do Białegostoku. Polski odcinek liczący ponad 300 kilometrów powinien być oddany w całości za 7 lat. Gotowych jest ponad 100 kilometrów linii szybkiej kolei. Kolejnych 180 jest w realizacji.

Na podstawie: UM Olecko/TVP Olsztyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts