Mazurskie Żubry na zdjęciach Janka Olchówki

21 lutego 2020, 13:00

Kolejna odsłona pięknej i na całe szczęście jeszcze dzikiej mazurskiej przyrody na zdjęciach Janka Olchówki, gdzie głównymi bohaterami są tym razem żubry. Za przesłane zdjęcia dziękujemy i czekamy na więcej...

Żubr – król puszczy

Żubr jest największym ssakiem lądowym występującym w Europie. Jest to zwierzę dostojne i mocarne. Dorodne byki mogą osiągać wagę prawie 1 tony. Żywią się głownie trawą, a w okresie zimowym również pędami i korą drzew.

Żubry unikają kontaktu z człowiekiem chociaż ich zachowanie może być niestandardowe. Były sytuacje, że fotografowałem je z odległości ok. 20 metrów i nie wykazywały one stanu zdenerwowania, lecz również takie sytuacje w których nie dały się podejść na bliżej niż ok. 100 metrów.

Z ciekawszych spotkań z żubrem pozostaje mi w pamięci zdarzenie w Puszczy Boreckiej.

Idąc lasem zbliżam się do polany na której kilka miesięcy wcześniej widziałem dwa żubry. Już z oddali między drzewami dostrzegam na polanie duże ich stado. Jest kilkadziesiąt żubrów. Ukryty za drzewami zacząłem je fotografować. Zwierzęta zajęte były skubaniem trawy i niemrawo poruszały się po polanie. W pewnym momencie, nie wiem z jakiego powodu, ruszyły do biegu. Przebiegały obok mnie przeskakując przez rów z wodą, którego wcześniej nie widziałem. Nie byłem przygotowany na taki rozwój akcji. Aparat ustawiłem na stabilne fotografowanie, a ta niespodziewana sytuacja trochę mnie przerosła. Ale pomimo tego kilka zdjęć i mocne wrażenia zostały.

Zapraszamy do obejrzenie obszernej galerii zdjęć.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina